İlber Ortaylı
İlber Ortaylı
(76 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:


Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük tarihçilerden biri olan ilber Ortaylı 21 Mayıs 1947'de Avusturya Bregenz’de dünyaya geldi. Ortaylı 2 yaşındayken ailesi ile beraber Türkiye'ye yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da geçiren isim Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1969) ile Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi.

Ortaylı Üniversitenin ardından eğitim hayatına devam etti ve Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde öğrenim gördü. Chicago Üniversitesi’nde master çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile yaptı. "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" adlı tezi ile 1974 yılında doktor, "Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu" adlı çalışmasıyla 1979 yılında doçent oldu. 1982 yılında devletin akademik politikalarına tepki olarak görevinden istifa etti.

Üniversite mezuniyetinin ardından gittiği bir çok ülkede seminerler veren ve ödüller alan Ortaylı'nın yerli ve yabancı yüzlerce dergide makaleleri yayınlandı. 1989-2002 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapan tecrübeli isim 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Tarihi anabilim dalı başkanı oldu. 

Deneyimli isim 2004 yılında TRT2 için hazırladığı belgeseller ile ekranlarda boy göstermeye başladı. Daha sonra TRT Türk, NTV, Bloomberg HT gibi önemli kanallarda programlar hazırladı, yorumcu olarak programlarda yer aldı. 

14 Dil bilen İlber Ortaylı halen CNN Türk ekranlarında yayınlanan "İlber Ortaylı ile Gündem Özel" programıdna yorumculuk yapmakta.

(0) (0)
Yorumlar
14 dil mi?helal olsun ilber hoca çizgininepey üstündesin . kendine göre insan bulman zor çoğumuz sana dar geliriz muaffakiyetler!!!!
(0) (0)
zorba 29.07.2020 21:20

Tammy Smith e-postama yazıyorum [ tammys15@yahoo.com ]seninle konuşmam gereken önemli bir şey var
(0) (0)
tammys 06.10.2022 11:23

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%67 olumlu
%33 olumsuz
Artı yönleri
Tarih birikimine müthiş saygı duyulması gereken adam gibi adam
Her zaman objektif olabilen insan
güzel çok güzel bir insan. objektif olduğu için çoğuna batar.
Canlı tarih ansiklopedisi

Eksi yönleri
Tarihçilerin net konuşması gerekir ama Ortaylı bazen çok popülist davranıyor
Anlatımlarıyla uyku getiren insan
Buna bakan bunlara da baktı