Alina Boz ve Alp Navruz'un otizm duyarlılığı

2019'un sonlarında final yapan Elimi Bırakma dizisinin başrolleri Alina Boz ve Alp Navruz'un 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü için verdiği mesajdır.

2 Nİsan Otizm Farkındalık günün'ü unutamışlar ve güzel bir mesaj vermişler;

Böyle güzel günlerin farkında olan insanlar özellikle ünlülerden gelen bu tarz mesajlara bayılıyorum.

(0) (0)
atlantikos 02.04.2020 16:04

Ebru Polat'ın Seda Akgül'e inat banyodaki varoş dansı

Ebru Polat'ın son olarak banyoda varoş dansı ederek Seda Akgül'e sert sözlerle göndermelerde bulunmasıdır.

Seda Akgül Söylemezsem Olmaz programında 'Karantina sonrası her gün bir sevgilim olacak' diyen Ebru Polat’a 'Şişme bebek' demişti. Ebru Polat’ın bu sözleri duyunca Akgül’e sert çıkmış ve 'Kes lan sesini!' diyerek yanıt vermişti.

Bildiğimiz üzere karantina günlerinde evde kalan Polat iğrenç danslarıyla sık sık gündem oluyordu. (bkz.)

Akgül Polat'ın mini etekle dans etmesine de takılmış ve "aranıyor" yorumunda bulunmuştu. Polat Akgül'e inat banyoda beline havlu bağlayarak dans etmiş;

O anları yayınlarak ise "Düşmanların gözü yaşlı" notunu düşmüş. 

Ve takipçisinin bir yazısını paylaşıp ağır şekilde Akgül'e göndermede bulunmuş;

Polat "Bir daha benim tarzıma, görüntüme, özgürlüğüme kötü kalpli ağzı lağım kokan dış kapının dış mandalları karışmasın" diyerek ağır şekilde Akgül'e ağzının payını vermiş.

Valla ne Seda ne Ebru ikiside saçma sapan olayları uzatıyorlar. Ebru senin dansların berbat kabul et ve daha yapma. Seda sende herkese laf yetiştirme valla bir gün kim vurduya gidersin benden söylemesi.

(0) (0)
freshmeat 02.04.2020 12:26

Soğan sarımsak yedikten sonra sevgilimin tepkisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın basın açıklamasında kendisine yaklaşan görevliye yaptığı uyarıyla aynı tepkidir.

Bilim Kurulu Toplantısı öncesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal mesafenin önemine dikkat çekmek için (daha çok hastalık kapma tedirgingliği var tabii) yanına gelen görevliye "Bana yaklaşma" diyor. 

Genelde yemekte soğan ve sarımsak yedikten sonra manitayla buluşunca aynı böyle oluyor gelen tepki 😂 Güldürdün bizi bakanım, teşekkürler.

(0) (0)
cinfilmleri 02.04.2020 11:24

Esra Dermancıoğlu'nun kocasızlık isyanı

Evinden sık sık yaptığı canlı bağlantılarla ve çektiği eğlenceli videolarla adından söz ettiren Esra Dermancıoğlu'nun bir canlı yayında yaptığı olay açıklamadır.

'Fatmagül'ün Suçu Ne?' dizisinde hayat verdiği 'Mukaddes yenge' karakteriyle adını duyuran oyuncu, bir arkadaşıyla canlı yayında dertleşirken, "Senin evde kocan var, ben ne yapayım? Ya keşke sevgilimden ayrılmasaydım, geçen aradım ama yok ıhhh" şeklindeki sözleri dikkat çekmiştir.

Arkadaşını ve takipçilerini yaptığı esprilerle güldüren Dermancıoğlu, evinden market alışverişi için dahi çıkmadığını söylemiş. Sipariş verdiği ürünleri ve su damacalarını kapı önünde beklettiği anları takipçilerine izleten oyuncu, "Bakın iki gündür bunları bile eve sokmuyorum, burada kapı önünde bekliyorlar" ifadelerini kullanarak ne kada dikkatli olduğunu da vurgulamış.

Tek olmakda ayrı zor be. Baksana sevgilisi yok diye de üzülüyor olsun be üzülme esracım geçer bu günlerde atlatırsın rahat ol. Ama o marketten gelen şeyleri dışarda tutmakta biraz önlem değil abartı olmuş haberin olsun.

(0) (0)
LeeeeeeK 01.04.2020 16:35

Konferans uygulamasıyla toplantıya patates olarak katılan patron

Korona nedeniyle pek çok çalışanın evden mesaiye başladığı bugünlerde şirketler de iş verimliliği ve gerekliliklerden dolayı sık sık çalışanlarla video konferans yapmaya başladı.

İşte bunlardan biri de ABD'li bir şirket. Video konferansına katılırken yanlışlıkla kendisini patates olarak gösteren filtreyi açan ABDli patron, filtreyi kapatmayı başaramayınca tüm toplantıyı patates görünümünde geçirmiş.

Bu durum da çalışanlardan birinin ekran görüntüsünü sosyal medyadan paylaşmasıyla bir anda milletin diline dolanmış :)

(0) (0)
immortalkid 01.04.2020 13:10

Canlı yayında dans ederken yakaladığı kızına eşlik eden baba

Odasında sosyal medya üzerinden yayın yapıp dans eden kızın babasına yakalandığı anda yaşanan beklenmedik olaydır.

Kızın babası odanın önünden geçerken görüyor olanları. Bizde olsa kesin dayak yerdi 😂 Ama bu medeni ve eğlenceli baba dans etmeye başlayıp kızına eşlik ediyor 🕺

(0) (0)
gse 01.04.2020 10:43

Jelena Karleusa'nın külotlu çorabın üstüne kot bikini giymesi

Beşiktaş'ın eski futbolcusu Dusko Tosic'in eski eşi Jelena Karleusa'nın karantina günlerinde de  paylaştığı olay fotoğraftır.

Geçtiğimiz günlerde Tiktok hesabı açan ve danslarıyla gündem olan Karleusa şimdi de fotoğraflarıyla dikkat çekmeye başlamış.

Evde kaldığı için canının sıkıldığını belirten Karleusa, Instagram hesabından yine cesur paylaşımlarda bulunmuş.

Ünlü isim külotlu çorabın üstüne giydiği kot bikinisiyle olay olmuş;

Buna da yenge dedik sevdikte abartmış olayı be. Dusko'dan ayrıldıktan sonra daha da yolunu şaşırmış bence. Fikir değişik ama sende güzel durmamış bence.

(0) (0)
glovoc 01.04.2020 10:26

Egeli muhtarın köylülere korona uyarısı

Ege muhtar'ın 'Evde Kal' çağrısına uymayan vatandaşlara cami hoparlöründen isyan etmesidir.

Corona virüsü ciddi olarak yaygınlaşmakta.İnsanlar için de gerekli uyarılar yapılmakta.Özellikle yaşlılar için sokağa çıkma yasağı önemli ve yerinde bir karar. Bu konuyla ilgili muhtarlar da gerekli uyarıları zaman zaman yapmakta. Bazı uyarılar ise sosyal medyada tıklanma rekoru kırıyor. Geçen sefer sivasta olmuştu (bkz.)

Ve onlardan biri de egeli muhtarın köylülere olan isyanı;

"Bene bakın köye 200 kilo golanya aldım. Bolca yüzünüze elinize sürüp durun. Fazlada goklamayın gafa yapar sizle uğraşamam" demesine bayıldım 🤣🤣🤣Ya muhtar emi sen efsanesin ya bir insan bu kadar mı doğal olur. Seni köylülerin çok şanslı valla. Koronavirüsü kötü olsa da böyle güzel yanlarıda varmış. Bunlarda olmasa şu zor günlerde sıkıntıdan ölücez iyi mi.

(0) (0)
tuzlu_deli_bekir 29.03.2020 16:38

Erkan Petekkaya'nın tepki çeken Coronavirus paylaşımı

ATV'de yayınlanan ve çekimlerine ara verilmeyen Gel Dese Aşk dizisinin başrol oyuncusu Erkan Petekkaya'nın coronavirüse yaptığı şarkıdır.

Oyuncu Erkan Petekkaya, "Biz de tıpkı sağlık çalışanları, market çalışanları ve güvenlik görevlileri gibi sizler evde oturun diye işimizin başındayız" ifadelerini kullanmış. Paylaşımın ardından Petekkaya'ya ve ara verilmeyen dizi setine eleştiriler gelmişti.

Petekkaya, sosyal medya üzerinden korona virüsü için bestelediği bir şarkıyı paylaşmış ve ‘Gel Dese Aşk’ dizisinde rol alan şarkıyı da dizi setindeki çalışanlarla birlikte seslendirmiş. Petekkaya, set çalışanlarıyla çekip paylaştığı şarkının söz ve müziğinin de kendisine ait olduğunun notunu düştüğü o video;

Petekkaya’nın paylaşımına “set çalışanlarının sağlığını tehlikeye attığı” nedeniyle tepkiler gecikmedi.

Oyuncular Sendikası, “#Sorumsuzluğu kınıyoruz, utanıyoruz, setleri durdurun” paylaşımını yaparken Sinema TV Sendikası ise 

mesajıyla videoyu ve devam eden dizi setini eleştirmişlerdir.

Ve buna birde ünlüler eklenmiş. Nurgül Yeşilçay ise yaptığı gönderme ile sert tepkisini ortaya koymuş;

Nutgül Yeşilçay ağır bir eleştiride bulunarak bu durumu iza etmiş. Olay büyür devamı gelir kesin Erkan buna sessiz kalmaz. İzleyelim gelecek günlerde neler olucak ve asıl meseleye geçelim. Şimdi eleştirilen tepki çeken şey şarkı değil. Onda herkes hemfikir bence asıl sorun dizinin çekimlere devam etmesi ve Sette mesafelerin çok yakın olması. Ama bu dizinin çekimine illa devam edelim diyen insan da Erkan bey değilki. Adam güzelce şarkı bestelemiş ve bunu evde kalın mesajıyla vermiş. Adamın suçu ne oda çalışan buna karar veren yapım. 

(0) (0)
gufilhazeyn 29.03.2020 12:58

Murat Övüç adını söyleyemeyince Netflix Türkiye'nin adını değiştirmesi

Netflix Türkiye, sosyal medya fenomeni Murat Övüç'ün paylaşımının ardından adını değiştirmesidir.

Sosyal medya fenomeni Murat Övüç, Koronavirüs salgınına karşı 'Evinde kal' çağrılarına uyarak evinde kaldığı süreçte takipçilerinden 'film izlemek için Netflix konusunda kendisini bilgilendirmeleri'ni istemiş. Övüç'ün bu talebini dile getirdiği videoda 'Netflix' yerine 'Nekşfliş' kelimesini kullanması ise sosyal medyanın gündemine oturmuş.

İşte o video;

Bunun üzerine Netflix Türkiye, sosyal medya hesabındaki açıklamasını "Netflix ya da Nekşfliş" olarak değiştirmiş.

Muratcım alemsin valla bunu da yaptırdın ya helal olsun sana. Olsun kız biz seni yine de seviyoruz Allah razı olsun güldürüyorsun bizi. İyi de bir insansın aynı zamanda bu durumda hem evde kalıp uyarıları dinleyip hem de yardıma ihtiyacı olanlara yardım ediyorsun valla bravo sana.

(0) (0)
cd74gs 29.03.2020 12:21

Berna Laçin'in Turkcell'e ilginç tepkisi

Sosyal medyada bir anda gündem maddesi haline gelen ünlü isimlerin sesinden yapılan ‘evinde kal’ çağrısına oyuncu Berna Laçin’den ilginç bir tepki gelmesidir.

Bugün yakınlarıyla görüşme yapmak için telefona sarılanlar Murat Boz ya da Hülya Avşar’ın sesiyle karşılaşmış. Kendilerine evde kal şeklinde telkinde bulunan ünlü isimlerin sesini duyan kimi telefon kullanıcıları bundan memnun kalırken kimileri de bu mesajların gereksiz olduğunu iddia etmiş.

Bu paylaşımlara tepki gösterenlerden biri de oyuncu Berna Laçin olmuş. Ancak Laçin konuya son derece farklı bir açıdan bakmış ve bu mesajları seslendirmek için tercih edilen Murat Boz ve Hülya Avşar isimlerine gönderme yaparak kısa bir süre önce sokaktan yaptıkları paylaşımları hatırlattı (bkz.) ve şunları söylemiş:

Bu kadın gerçekten güzel yerden yakalıyor arkadaş. Doğru daha düne kadar evde durmayın dışarıda yürüyüş yapın temiz hava alın diyen ünlüleri mi seslendirir insan? Allah aşkına bir işi yaparken araştırın da ona göre yapın ya. Önce çıkın dışarı dediler şimdi ise tepki alınca evde kalına mı dönü bu olay. Milletle dalga geçer  gibisiniz.

 

(0) (0)
ysbulat 29.03.2020 11:19

Nihat Doğan'ın Kabe paylaşımına tepki yağması

Nihat Doğan, Twitter hesabından yaptığı kabe paylaşımı ile  gündem olmasıdır.

Suudi Arabistan, koronavirüs nedeniyle Mart ayının ilk günlerinde Kabe’deki tavaf ve sa’y alanlarının kapatılacağını, Mescid-i Haram’da sadece namaz kılınacağını duyurmuştu.

Tüm dünya sert önlemler alarak koronavirüsle mücadele etmeye çalışırken; Nihat Doğan, sosyal medya hesabından yaptığı akılalmaz çağrı ile herkesi şoke etmiş. İbadethanelerin bile virüsle mücadele kapsamında yer yer kapatıldığı bir dönemde Doğan, Kabe’nin yeniden tavafa açılmasını istemiş ve bir çağrıda bulunmuştur.

Doğan paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Ey efendiler, Kabe neden yalnız! Neden öksüz! Tavaf neden durur ve buna bir müslüman neden ses çıkarmaz anlamış değilim. Corona virüsü olmayan temiz 50-100 insan da mı bulamadılar tavaf yapacak? Yoksa virüsten ölümden korktuğumuz kadar Allah'tan mı korkmuyoruz?”

Doğan’ın yaptığı bu paylaşım sonrasında çok sayıda eleştirisel yorum gelmiş. İşte onlardan bazıları:

“Abi buyur sen git...”

“Nihat Bey neden bağırıyorsunuz? Müslüman Allah’tan korkmamalı onu sevmeli ama virüsten korkmalı ve evde oturmalı çünkü virüs öldürür Allah yaşatır.”

“Canı konuşulmak istiyor, yoksa gayet net biliyor söylediğinin çok saçma olduğunu...”

“Sadece gündem olmak için yapıyor. Buyur git Kabe’nin yanından çağrı yap, samimi olduğuna inanalım.”

Ya böyle insanları anlamıyorum. Sen Allah korkusundan söz ediyorsun ama senin buna dair yaptığın hiçbir şey yok. Kardeşim korunmak için salgını taşıyıp başka insanların ölümüne neden olmamak için yapılıyor bunlar. Allah korkusu çok şükür herkeste var da sende yok bence.

(0) (0)
fatihpelle 29.03.2020 10:08

Sivaslı muhtarın köylüye corona virüs isyanı

Sivaslı muhtar'ın 'Evde Kal' çağrısına uymayan vatandaşlara cami hoparlöründen isyan etmesidir.

Sivas'lı muhtar, cami hoparlöründen Evde Kal çağrısına uymayan vatandaşlara isyan etmiş.

Sağlık Bakanlığı'nın uyarılarını hatırlatan muhtar, 'Vallahi jandarma dolaşıyor, toplayacak haberiniz olsun. Ondan sonra 'gel beni karakoldan al muhtar' deme. Vallahi gelmem, ne ederseniz edin' diyerek isyan etmiştir. 

Muhtarın bu halleri sosyal medya'da gündem olmuş. Adam haklı ya evde kalın sornasında gidip ağlamayın ona 😂😂

(0) (0)
solunden 27.03.2020 11:07

Merve Taşkın'ın tepki çeken el yıkama videosu

Bakirelik itirafıyla adını duyuran, futbolcuları ifşa ederek gündeme gelmeye çalışan, müstehcen paylaşımlarıyla takipçi kasan Merve Taşkın'ın son zırvalığıdır.

Sosyal medya hesabından yaptığı el yıkama videosu paylaşınca gündem olmuş.

Bu sosyal medya maymunlarına maruz kalıyoruz. Halbuki bu ve benzeri sosyal medya maymunlarını takip etmeyip onlara bir b*k olmadıklarının hissini verseler böyle olmaz. Silikonlu gögüsleri, botokslu dudağı olan ve iki abaza futbolcuyla mesajlaşan ünlü oluyor.

İnsanlar koronavirüse karşı el yıkamanın önemine dikkat çekiyor, koskoca profesörler uyarı yapıyor. Bu eriyen peynir de hayati bir konu üzerinden prim yapma derdine düşmüş.

Ortaya karışık bi video olmuş. Sonunda korona challenge yapıp klozeti yalamasını bekledim ama yapmadı.

(0) (0)
Nogay Han 26.03.2020 17:37

Ebru Polat'ın nostalji dansıyla TikTok'u sallaması

Evinden çıkmayan Ebru Polat'ın TikTok'ta vakit geçirmeye başlamasıdır.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla sık sık gündeme gelen Ebru Polat bir süredir evinden çıkmıyor. Koronavirüs salgını sonrası evine kapanan Polat sosyal medyada sık sık paylaşımlar yapmaya başlamış.

Danslarıyla zaman zaman gündem olan Polat evde sıkılınca TikTok'ta vakit geçirmeye başlamış. TikTok'ta dans videosu çeken Polat bu videoyu "Delirmeye başladık; öyleyse dans" notuyla paylaşmış.

Nostalji dansıyla hayranlarından beğeni yağmuruna tutulmuş.

Valla bu dansı biz küçükken 23 Nisanlarda yapaardık ama daha güzel yapardık. Bu kadın seksi olsun diye uğraşmışta başaramamış. Çocuklar ondan daha güzel yapıyr bu dansı be..

 

(0) (0)
laylaylak 26.03.2020 12:40

Biran Damla Yılmaz'ın bornozla teşekkür etmesi

Fox TV'de yayınlanan Baraj dizisinde Nehir karakterine hayat veren Biran Damla Yılmaz, Instagram'dan bornozlu pozunu paylaşarak takipçilerine teşekkür etmesidir.

Kırgın Çiçekler dizisinde canlandırdığı Eylül karakteri ile büyük bir çıkış yakalayan ve geniş bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Güzel oyuncu Biran Damla Yılmaz, şu sıralar Fox TV ekranlarında yayınlanan Baraj dizisinde Nehir karakterine hayat veriyor.

Dizide gösterdiği başarılı performansı ile göz dolduran Yılmaz, Instagram hesabından yaptığı paylaşım ile güzel gelen reytinglerin keyfini yaşadığını göstermiş. Baraj dizisinde Feyyaz Duman, Burak Yörük ve Sumru Yavrucuk ile başrolü paylaşan oyuncu, hem Baraj dizisinin reytinglerde üst sıralarda yer alması hem de takipçi sayısının 2 milyona ulaşması nedeniyle takipçilerine teşekkür ettmiş.

Bornozlu seksi pozuyla takipçilerini adeta mest eden Yılmaz, binlerce beğeni ve iltifat içerikli çok sayıda yorum almış. Oyuncu, "Güne hem 2 milyon hem de güzel reytinglerle uyanmak!! Süpersiniz, teşekkür ederiz" diye yazmış.

Çok beğeniyorum ya hemde başarılı bir oyuncu. Kırgın çiçeklerde bile aşırı masum ve narindi hala da öyle.

(0) (0)
Aysgegul_ 26.03.2020 11:47

Karantina günlerinde evde gördüğüm tv işkencesi

Karantineda evde yeme içme dışında yaptığım ve bani bin pişman ettiren ATV'deki Esra Erol'un aşağıda yer alan bölümündeki konu ve koklardır.

Adamın kaçırdığı kadının kocası da kendis karısını kaçırmış. Gündüz kuşağı mı swinger partisi mi belli değil valla yani atv'değil de başka kanal olsa valla kanal yöneticisini çükünden tavana asarlardır bu yayınlar yapılıyor diye.

Ama işte RTÜK'ün huzurunu da butür işlerle bozmayalım şimdi.

(0) (0)
mmmxxx2007 25.03.2020 17:48

Sıla'nın canlı yayın kazası

Sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Sıla, yayını kapattığını zannettiği sırada yaptığı hareketle tepki çekmesidir.

Bazı sanatçılar Koronavirüs nedeniyle takipçilerine sosyal medya üzerinden dijital konser veriyordu. Sıla da bu akıma uyan sanatçılar arasında yer aldı.

Geçtiğimiz gün yine Instagram’da canlı yayın yaparak hayranlarıyla buluşan Sıla’nın, yayını kapattığını zannedince “oh be kurtuldum” edasıyla yaptığı hareketi takipçileri tarafından izlenince olay oldu.

Rahat bir nefes alıp arkasına yaslanan Sıla, canlı yayının devam ettiğini görünce yaşadığı panik yüzüne yansıdı. Sıla yaslandığı yerden doğrularak yayını sonlandırdı. Sıla'nın yaptığı bu hareket sosyal medyada büyük tepki topladı. Bazı takipçileri Sıla'ya ''Zorla mı canlı yayın yapıyorsun?'' sorusunu yöneltmeyi unutmadı. 

Ya sılacım madem zorla yapıyorsun yapma kim zorluyor seni bir iyilik yapacaksınız onuda resmen zorla yapıyorsunuz. Hoş bu iyilikte değil neyse hayranların gördü gerçek  yüzünü

(0) (0)
funtara 25.03.2020 17:44

Facebook’un toplu mesajı yasaklaması

Dünya genelinde 1,5 milyar kullanıcısı bulunan sosyal medya devi Facebook'un corona virüsle ilgili yalan haberlerin yayılmasını önlemek amacıyla aldığı karardır.

Salgına karşı tüm dünya çabalarken bir mücadele de sosyal medyada sürüyor. Özellikle sahte haber ve yanlış bilgiler tıpkı virüs gibi hızla yayılıyor bu dönemde. Yalan yanlış fotoğraflar, sözde belgeler, ses kayıtları falan...

İşte Facebook da bunların önüne geçmek için bir süreliğine toplu mesaj özelliğini yasaklamaya hazırlanıyor. Şu anda test ediliyor bu özellik. Eğer olumlu sonuç alınırsa 5'ten fazla kişiye mesaj iletilemeyecek. 

Böyle bir dönemde yerinde hamle. Malum Twitter'dan sonra en çok asparagas ve manipülasyonun dolaştığı sosyal medya platformu Facebook. İnsanları korkutup panikletmeye çalışanlar çok.

(0) (0)
hopenex 25.03.2020 12:20

Atatürk'ün iyiliğine karşı Çin'in Türkiye'ye bedava test kiti göndermesi

Günlerdir televizyon kanalarında ve sosyal medyada tartışma konusu olan, toplumu ikiye bölen iddiadır.

Sağlık Bakanlığının, koronavirüs tespiti için Çin’den sipariş verdiği 2 milyon hızlı test kitinin ilk partisi gelmiş. İlk 50 bin kitlik parti hibe olarak gönderilmiş. 

Hibe olarak gönderilen ilk 50 bin kitin asıl sebebi ise Türkiye'nin 1938 yılında Çin’e 1 milyon kolera aşısı göndermesi olduğu gündeme getirildi.

Habertürk’de kitleri Türkiye’ye getiren firma hakkında bilgi de veren Muharrem Sarıkaya şunları söylemiş:

“Türkiye’ye Çin’den test kitleri gelecek. Bunlar 10-15 dakikada yüzde 90-95 oranında doğru sonuçlar veren test kitleri. 50 bin kit gelecek. Pazartesi ise 1 milyon kit daha gelecek. Ondan sonraki pazartesi de 1 milyon adet kit gelecek. Çin bu test kitlerinin üretimine yeni başladı 16 dolar olan fiyatı 4 dolara indirerek Türkiye’ye bir ayrıcalık tanıdı."

Çin’den, gelen ve Koronavirüs tespitinde kullanılan ilk posta 50 bin tanı kiti Türkiye’ye hibe olarak gönderilmesinin nedeni; Mustafa Kemal Atatürk, vefatından birkaç ay önce yaz aylarında, Çin’den gelen ‘Kolera aşısı’ talebinin karşılanması için talimat vermesidir. Atatürk’ün 1928 yılında kurduğu Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’ndan, Çin devletine 1 milyon kolera aşısı gönderilmişti.

Yeniçağ gazetesi, Çin’e ilk kolera aşısının Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında gönderildiğine dair arşiv belgelerini de ortaya çıkarmış (Bkz.)

Çin sıhhat dairesince istenilen kolera aşısının gönderilmesiyle ilgili Başbakanlık arşivinde en son 27.07.1938 tarihinde imzalanmış o belge;

06.08.1938 tarihli Shunpao [Shen Bao] gazetesinin haberinde “Türkiye, Filipinler üzerinden Çin’e kolera aşısını gönderen ilk ülke olmuştur” ifadelerine yer verildiği ortaya çıkmıştır.

Ve o belge;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise dün televizyonda canlı yayında bu konuya dair açıklama yaptı;

Sosyal medyayı ise ikiye böldü bu olay. "Çin 2 milyon kit gönderdi ücretini ise Atatürk ödedi." diyenler ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın televizyonda canlı yayında yaptığı açıklama sonrasında "Çin'den bedavaya gelen birşey yok, parasıyla alıyoruz" diyenler olarak gündemi koronavirüsten uzaklaştırdılar.

"Çin 2 milyon kit gönderdi ücretini ise Atatürk ödedi" diyen kitlenin sosyal medya paylaşımlarından bir kaç örnek;

"Çin'den bedavaya gelen birşey yok, parasıyla alıyoruz" diyen kitlenin sosyal medya paylaşımları;

Valla hayret ediyorum gündemi nasıl yine bu denli siyasete çevirip ikiye ayrıldınız pes yaaaa.. Başka dert kalmadı başka sorunumuz yok bunu mu ele aldınız? Biz salgın var ölümler artıyor vakalar çoğalıyor diyoruz ama diğer taraf tartışmaya yer arıyor.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sayesinde zaten şuanda koca bir Türkiye var. Bunu anlamayan da var anlayan da var.

Olayın özünü neden kimse görmüyor. Bundan 80 yıl önce bu devlet Türk Bilim adamlarınca millli imkanlarla aşı üretip insanlığa katkıda bulunmuş. Şimdi olsa yine yapılır. Ama bunu siyasete bağlamayın ya insanlığınızı hatırlayın. Özellikle şöyle bir zamanda böyle bir durumda bari yapmayın

(0) (0)
Mavi Sovalye 24.03.2020 12:24