Babil dizisinin reyting yarışına zirveden girmesi

Kadrosunda Halit Ergenç, Aslı Enver, Ozan Güven, Nur Fettahoğlu, Birce Akalay gibi ünlü oyuncuları bulunduran Star TV'nin yeni dizisi Babil dün akşam ilk bölümüyle izleyicilerin karşısına çıktı ve reytinglerde iyi sonuç aldı. İhraç edilen bir akademisyenin yaşadıklarını anlatan dizi, tüm izleyici gruplarının yer aldığı total reytinglerde 5,32 reyting oranıyla 7'nci sırada yer aldı.

Eğitim ve ekonomik seviyesi daha yüksek kesim olan AB kategorisinde 8,38 reyting oranıyla birinci oldu. (bkz.) Kanal D'de 2006 yılından bu yana yayınlanan Arka Sokaklar dizisi ve ATV'nin büyük ilgiyle takip edilen Hercai dizisi gibi rakiplerini bu reyting kategorisinde geçmesi enteresan olmuş. Eee, konu akademisyen falan olunca eğitimli tabakanın ilgisini çekmiş. Ayrıca oyuncu kadrosu da çok ihtişamlı.

Dizi sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı. Twitter'da açılan #babil hashtagi dünya genelinde trendler arasına girdi. Diziyi takip eden pek çok kişi düşüncelerini burada paylaşma ihtiyacı hissetti. Yorumların çoğu da olumluydu.

Bakalım total reyting grubundaki insanlara da daha fazla hitap etmeyi başarabilecek mi...

(0) (0)
ironal 18.01.2020 11:53

Sevilay Yılman ve Nedim Şener'in Habertürk TV'deki şehit kavgası

Hülya Hökenek'in Habertürk'te yayınlanan Enine Boyuna programına konuk olan gazeteciler Sevilay Yılman ve Nedim Şener arasında yaşanan hararetli kavgadır.

Çözüm sürecinin yanlış olduğunu belirten Nedim Şener ile o dönemde çözüm sürecine destek verdiğini ve bundan da pişmanlık duymadığını kaydeden Sevilay Yılman arasında yaşanan ve Nedim Şener'in Sevilay Yılman'a sen utanmazsın o gün de yanlış taraftaydın bugün de yanlış taraftasın dediği olaydır.

(0) (0)
quaketeam 18.01.2020 11:36

Dizilerde başrollerden daha fazla sevilen efsane olmuş yan Karakterler!

Sadece Türkiye'de değil dünyanın hemen hemen her bölgesinde dizi ve filmler hikaye olarak iki başrol üzerine kurulur. ve bunlar genellikle erkek egemen anlayıştan dolayı erkek ağırlıklı olur ve yanına da o erkeğe muhtaç bir kadın 2. başrol olarak konumlandırır. Bu durum sadece dizi ve filmlerde değil antik dönemden bugüne değin edebiyat dünyasında da böyledir. Birileri böyle kurgular ve bizlerde bu yönlendirme ile hikayeyi öne sürülen 2 başrol üzerinden okuruz. ama hinlik yaptığımız durumlar da yok değil. Senarist ve yönetmen istediği kadar 2 kişiyi öne sürsün bizler sosyo ekonomik ve piskolojik durumumuza göre çoğu zam da yan karakterlerle gönül bağı kurup onu hikayede kahramanlaştırırız. Olmaz öyle şey diyorsa; mesela Avrupa Yakası dizisini düşün dizi neredeyse unutulup gitti başrolde kim var dı bilinmiyor bile ama yan karakterlerde Burhan Altıntop veya dizide bir iki sezon yer alan Gaffur karekterleri hala hafızalarda.

(0) (0)
tivitrend 17.01.2020 12:47

Adidas ile spor yapan kadınlar

Sosyal medya kışlalarında geçirdiğimiz hayatımız bir yandan basma kalıplar nedeniyle aynılaşırken diğer yandan da bazı markalar da bu hazırkalıpların insanları boğduğunu anlamış olmalı ki farklılıklarla farkındalık yaratma bağlamında "Beden olumlama hareketi"ne destek veriyor.

Bunun en son örneği de spor malzeme üreticisi Adidas olmuş. Odağını spor yapan kadınların filtresiz gerçekliğine çeviren This Girl Can inisiyatifiyle aynı motivasyonu paylaşan Adidas, İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonunun tanıtımı için, bir grup kadının kendi egzersiz tanımlarını dışavurdukları bir reklam filmi yayınlanmış.

Reklam ajansı Iris imzası taşıyan kampanyada wellness girişimcisi Jessamyn Stanley ve madalyalı paralimpik sporcu Denise Schindler gibi isimler yer alıyor.

(0) (0)
cyberefe 17.01.2020 11:43

Çukur 84. bölüm fragmanı

Show TV'de Aras Bulut İynemli, Öner Erkan, Erkan Kolçak Köstendil, Necip Memili gibi önemli oyuncuları kadrosunda bulunan Show TV'nin reyting rekortmeni dizisi Çukur'un Vartolu'suz fragmanıdır. Vartolu için koşarak izlemeye gittim ama fragmanda yer verilmemiş. Fragmana bakılırsa Koçovalılar bu kez sert kayaya çarpıyor. Çağatay mahallede adam bırakmayacak.

Yeni bölümde Koçovalılar, hayatlarının en büyük acısıyla karşı karşıyadır. Yücel’in oyunuyla Yamaç ve İdris Koçovalı’dan biri diğerini vurmak zorunda kalmıştır. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı Çukur’da hakimiyeti Akın Koçovalı alırken, Baykal’ın kızı Efsun’un Çukur’a adım atması kartların yeniden dağıtılmasına neden olacaktır.

(0) (0)
serkandundar 17.01.2020 11:08

Seksenler dizisinde Samsunspor'un acı kayıplarına saygı duruşu!

20 Ocak Pazartesi günü yayınlanacak yeni bölümde hatırlatılacak olan ve 20 Ocak 1989 günü Malatyaspor maçına giderken Samsunspor kafilesinin karıştığı kazada 5 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaydır.

O dönem ülkeyi derinden etkileyen yasa boğan olayda; Amasya’nın Havza ilçesinde kafileyi taşıyan otobüs bir kamyonla çarpıştıktan sonra uçuruma yuvarlanmış ve Samsunspor Teknik Direktörü Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan olay yerinde, futbolcu Zoran Tomić ise Yugoslavya’da altı ay komada kaldıktan sonra vefat etmişti.

(0) (0)
radames 17.01.2020 10:34

Zemheri dizisinin reytinglerde sınıfta kalması

Show TV'de dün akşam ilk bölümüyle yayına giren Zemheri dizisinin beklentilerin altında kaldığını gösteren tablodur.

Başrollerini Ayça Ayşin Turan, Alperen Duymaz, Caner Cindoruk ve Hazal Filiz Küçükköse'nin paylaştığı dizi, total reytinglerde 11'inci, AB reytinglerinde ise 6'ncı sırada. Benim Adım Melek, Doğduğun Ev Kaderindir, Afili Aşk gibi rakip dizilerin gerisinde kalmış. Hatta kadın programları (Müge Anlı, Esra Erol) ve ana haber bültenleri de geçmiş Zemheri'yi (bkz.)

Dizinin konusu şöyle; ikiz kardeşinden ayrı bırakılıp evlatlık verilen karakter, üvey kardeşine aşık oluyor. İkizi olduğunu öğrendikten sonra peşine düşen karakter, kardeşini bulduğunda ise bir cinayete kurban veriyor. Polis kılığına giren bu karakter kardeşinin intikamını almak için mücadele veriyor.

Kore yapımı Resurrection adlı diziden uyarlama. Bazı sahnelerde adalet ve aşkın büyüklüğünü de sorgulatıyor insana. Ama maalesef yine bir zengin kız-fakir oğlan/zengin oğlan-fakir kız yinelemesi. Bu dizide zengin fakir tekdüzeliğini "kardeş" ile biraz farklılaştırmışlar. 2 zengin kardeş (bir kız, bir erkek), fakir kız-erkeğe göz diker. Fakir karakterlerden kız olanının ailesi paraya düşkün, şiddete meyilli olarak gösterilmiş. Daha önce kim bilir kaç dizimizde işlendi bu durum. 

Belki ilk bölümden bu kadar olumsuz konuşmak çok erken olabilir ama insanlar farklı hikayeler görmek istiyor ekranda.

(0) (0)
poloko 16.01.2020 11:30

Hekimoğlu dizisinde yanlış antibiyotik kullanımına değinilmesi

House M.D dizisinin Türkiye uyarlaması olan dizi Hekimoğlu, yayınlanan üçüncü bölümüyle de reytinglerde üst sıraları bulmuş.

Aynı zamanda bazı sağlık olaylarına da göndermelerde bulunan popüler dizi, yanlış antibiyotik kullanımına da dikkat çekerek halkın beğenisini kazanmış.

Ana hikayede iki bebek antibiyotiğe dirençli olan bir bakterinin bulaşması sonucu hastalanmış, Hekimoğlu ve ekibi de tedavi edebilmek için oldukça çaba harcamıştı. Denedikleri tüm tedavilere rağmen bir noktada çözümsüz kalan Hekimoğlu kendi üslubu ile “Bizim hatamız biliyorsunuz değil mi? Ota, böceğe antibiyotik yazarsan böyle olur. Soğuk algınlığımı, burnun mu akıyor, al antibiyotik..Bu süper bakterileri biz yetiştirdik. El bebek gül bebek baktık büyüttük, şimdi racon kesiyorlar” diyerek yanlış antibiyotik kullanımına dikkat çekmiş.

(0) (0)
umutsedef 15.01.2020 15:49

Netflix'in yeni belgesel-dizisi: Rise of Empires Ottoman

Netflix Türkiye, çok farklı bir yapımla karşımıza geliyor; Rise of Empires: Ottoman. Belgesel-dizi türünde gelecek olan yeni yapım, İstanbul'un fethini konu alıyor. 6 bölüm olacak olan yapımın danışmanlıklarını ise Prof. Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan yapmış.

Çekimleri İstanbul'da ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yapılan dizinin yönetmeni ise Emre Şahin.

Netflix Türkiye, yapmış olduğu iki Türkiye yapımını Türkçe dilinde çekerken, Rise of Empires: Ottoman'ı İngilizce diliyle çekerek farklı bir adım atmış.

Dizinin kadrosu da bir o kadar kaliteli isimlerle bezenmiş. Cem Yiğit Üzümoğlu, Tuba Büyüküstün, Birkan Sokullu, Selim Bayraktar, Osman Sonant, Damla Sönmez, Tolga Tekin ve Ushan Çakır dizinin başlıca oyuncuları olarak göze çarpıyor.

Belgesel-diziyi anlatacak olan isim ise Game of Thrones'tan Tywin Lannister rolüyle yakından tanıdığımız Charles Dance yapacak.

İnternet film veri tabanı (IMDb) dizinin prodüksiyon şirketleri arasında Karga Seven, STX ve Netflix olduğunu aktarıyor.

Önemli bir yapım olarak göze çarpan Rise of Empires: Ottoman, 24 Ocak tarihinde yayına girecek.

Filmin fragmanını da aşağı bırakıyorum

(0) (0)
textures 15.01.2020 10:30

Digilup'ın sosyal medya araştırmasında Afili Aşk dizisinin birinci olması

Medya Takip Merkezi'nin sosyal medya ölçümleme servisi Digilup'ın son bir hafta içinde derlediği verilere göre, en çok etkileşim alan dizi Kanal D'de yayınlanan, başrollerini Burcu Özberk ile Çağlar Ertuğrul'un paylaştığı Afili Aşk oldu.

Yerli diziler, Ocak 2020’nin ilk haftası yayınlanmadı ama izleyiciler, sevdiği diziler hakkında paylaşım yapmaya devam etti.

Önceki haftalara oranla artış sağlayan, dizi paylaşımları, 1,5 milyona yaklaşırken, en fazla artış görülen dizi, Afili Aşk oldu.

Kanal D’nin romantik komedisi Afili Aşk, bu hafta da zirvedeki yerini korudu ve sosyal medya yansımalarında, 2 kata yakın artış göstererek öne çıktı.

Sefirin Kızı dünyada konuşuluyor

Star’ın iddialı yapımlarından, Sefirin Kızı, bu hafta listenin ikinci sırasında yer aldı. Engin Akyürek ve Neslihan Atagül Doğulu’nun başrolü paylaştığı dizi, hikayesi ve oyuncularının yanı sıra, dünya genelinde sosyal medyada en çok konuşulan 3. Dizi olması dolayısıyla da yorumlandı . Dizide yer verilen, hayat ve aşk üzerine söylenmiş sözler ve diziyle ilgili yapılan Arapça paylaşımlar da dikkat çekti.

Zalim İstanbul’a şikayet var

Kanal D’de yayınlanan Zalim İstanbul dizisi, bu hafta 3. sırada yer aldı. Dizinin oyuncuları ve çiftlerinin yanı sıra, Türkiye Engelliler Platformu’nun paylaşımı dikkat çekti.

Platform, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, engelli bireyi canlandıran oyuncuya yapılan davranışlar dolayısıyla, RTÜK ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne şikayette bulunduklarını açıkladı.

Araştırmanın devamı burada (bkz.)

(0) (0)
dongurak 15.01.2020 09:56

Cem Yılmaz'ın Erşan Kuneri karakterini dizi yapması

Türkiye'nin en başarılı komedyeni Cem Yılmaz'ın GORA filminde yer verdiği efsane karakter Erşan Kuneri'yi dizi yapma isteğidir. Cüneyt Özdemir'in youtube kanalındaki yayında açıkladı. (bkz) Yalnız porno film yapan bir adam Türkiye'de nasıl işlenecek çok merak ediyorum.

(0) (0)
northface 15.01.2020 09:19

Dizi önerisi: The 100

Özellikle ütopyaları seven insanlar için iyi bir seçenek olacağını düşünüyorum. Bu tarz dizileri sevenlerin bir şans vermesi iyi olacaktır.

Dizinin atmosferi gerçekten dünyanın terk edilmiş ve karanlık havasını çok iyi veriyor. O sessizliğin gerilimini tam dozunda vererek ekrana kilitliyor diyebilirim. Konusu farklı ve heyecan verici olduğu için bölümleri peşpeşe izlemek istiyorsunuz. Dizi şu an 6 sezon yayınlanmış durumda. 7. sezonu da bu sene çıkacak. 

Oyunculuklara gelecek olursak, çok bir şey beklememek lazım. Bazı oyunculuklar vasat kalabiliyor. Özellikle başroldeki sarışın kızımızın yeterli bir oyunculuk sergilediğini düşünmüyorum. Daha iyisi elbette olabilirdi ama diziyi izlerken göze batan bir durum olarak görünmüyor. Gayet izlenebilir seviyede.

En azından 1 sezon sabredilip şans verilmesi gereken bir dizi.

Dizinin konusu: 97 yıl önce nükleer Armageddon, Dünya’nın büyük bir kısmını yok etmiş, birçok medeniyeti çökertmiştir. Hayatta kalan 12 farklı ulustan, toplam 400 kişi ise dünyayı terk etmiştir. Yıllar içinde uzayda kaldıkları bu yerde 3 nesil yetişmiştir ve insan sayısı 4000′e ulaşmıştır. Bu gruplarda ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi sert uygulamalarla kurulan bir düzen vardır. Şimdi kaynakları tükenme noktasına gelmiştir ve bu 12 grup, bir araya gelip tekrar hayatta kalmanın yollarını aramaya başlarlar.

Çözüm olarak elbette ki Dünya’ya dönmek akıllarına gelir fakat Dünya’nın halen yaşanabilir olup olmadığını bilmemektedirler. Bunu test etmek için de 100 adet mahkum genç insanı Dünya’ya gönderirler. Kimi uzayla bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmek isteyen bu gençler arasında daha gelir gelmez gruplaşmalar, lider olma çabaları, sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları; bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünde hayatta kalmaları için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

(0) (0)
mungannn 14.01.2020 10:54

Beren Gökyıldız'ın Mucize Doktor'a konuk olması

Ekrandaki en yetenekli çocuk oyunculardan Beren Gökyıldız'ın, Mucize Doktor dizisinin 16 Ocak Perşembe akşamı yayınlanacak yeni bölümüne misafir oyuncu olarak katılmasıdır.

18. bölüm fragmanında görülmüştür. Küçükken trafik kazası geçirmiş, dolayısıyla ameliyat olması gereken sevimli, yaramaz ve doktorlarla oldukça iyi geçinecek “Betüş” karakterine hayat veriyor.

(0) (0)
gribeyin 13.01.2020 16:20

Beren Saat'in 2 milyonluk teklifi reddetmesi

Güzel oyuncu Beren Saat, Netflix dizisi olan Atiye'nin ilk iki sezonu için 2 milyon lira para almış.

İzleyici oranlarından gayet memnun kalan yapımcı, 3. ve 4. sezonun da çekilmesini teklif etmiş. Fakat Beren Saat bu teklife 'hayır' yanıtını vermiş ve dizinin tadında bırakılmasını istemiş.

Netflix ise Beren Saat'i ikna etmeye çalışıyormuş.

(0) (0)
volkan1973 13.01.2020 12:42

Ozan Güven'in hep kötü adam rolünde oynaması

90'lı yılların sonundan beri ekranda görüdüğümüz Ozan Güven'in neredeyse değişmeyen karakter tipidir. En kötüleri Rüstem Paşa (Muhteşem Yüzyıl), Taşo (A.R.O.G.) ve Can Manay (Fi) rolleridir. Özellikle Muhteşem Yüzyıl'da Hürrem Sultan'ın en has adamı olup Şehzade Mustafa'nın ölümüne zemin hazırladığı için hâlâ görünce sinirlenirim. Bu da işini iyi yaptığını gösterir aslında. 

“Neden sen hep kötü karakterleri oynuyorsun?” sorusuna "Birinin bunu oynaması gerekiyor ki iyinin farkı ortaya çıksın ve kötülerin nasıl olduğu biraz daha anlaşılabilsin” şeklinde yanıt vermiştir. Yani kötüyü anlatmadan iyinin savunulamayacağını söylemiş.

Star TV'deki yeni dizisi Babil'de canlandıracağı Egemen karakteri de yine bu listeye eklenecek gibi görünüyor. Dizide Egemen; Eda ve İrfan’ın çocukluk arkadaşıdır. İrfan için büyük bir işe kalkışır, çünkü hayatı uçlarda yaşamayı sever, eğlenceli bir adamdır. Şeytan tüylü olduğu için kadınları etkilemeyi başarır.

(0) (0)
Ali Dervar 13.01.2020 12:01

Neden The Walking Dead izliyoruz?

Hiç düşündünüz mü; Robert Kirkman’ın aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan, zombi istilası altında kalan bir dünyaya izleyicilerini davet eden ve oyuncu kadrosunda Norman Reedus, Melissa McBride, Danai Gurira ve Samantha Morton gibi ünlü isimlerin yer aldığı The Walking Dead dizisini neden izliyoruz?

Kendi adıma konuşacak olursam bol zombili bol dövüşlü ve silahlı bir korku ütopyası dizisi olan The Walking Dead dizisini ben “Gerçekten o durumda olunsaydı, kim olurduk, değer verdiğimiz evler/iş yerleri ne olurdu?” sorularını bana sorduğu ve hatta düşündürdüğü için izliyorum. Peki ya siz?

(0) (0)
aLbundy 13.01.2020 11:52

Doğduğunuz yılın en popüler yabancı dizileri

Dizilerin ilk yayınlanmaya başladığı zamanlar, günümüzdeki gibi ileri sar, geri sar, canım sıkıldı yarın izlerim falan gibi imkanlar yoktu. Televizyonda o an ne varsa izlenir, takip edilen dizinin de yeni bölümü 1 hafta boyunca merakla beklenirdi.

Artık Netflix, Amazon gibi platformların popülerleşmesiyle birlikte çok daha fazla içeriğe ulaşmak ve bu içerikleri istediğin zaman izlemek mümkün.

Eskiden her sene bir yabancı dizi rakiplerinin arasından sıyrılır ve fark yaratarak adından söz ettirirdi.

İşte 1979 ve 2001 yılları arası en popüler diziler. Peki sizin doğdunuz yıl en popüler dizi hangisiydi?

 • 1979: All in the Family

All in the Family 1971 yılında yayınlanmaya başladığında, Bunkerlar Happy Days ve The Brady Bunch gibi sit-comlardaki aile portresine oldukça zıt gözüküyordu. Dizi, izleyicilere kendi ‘mükemmelikten uzak’ aile hayatlarını hatırlatarak televizyonun geleceğine dair önemli bir ilham kaynağı oldu.

 • 1980: Charlie’s Angels

Farrah Fawcett, Jaclyn Smith ve Shelley Hack gizemli ve ortalıkta gözükmeyen patronları Charlie’nin komutasında görevden göreve koşan üç meleği canlandıran orijinal isimlerdi. 1976 yılından 80’lerin başlarına kadar yayınlanan dizi, döneminin en büyük hitlerinden biri haline gelmişti.

 • 1981: M*A*S*H

Kore Savaşı esnasında orada yer alan bir askeri sıhhiye ekibini konu alan dizi, 70’lerin en popüler dizilerinden biri olarak tam 11 sezon devam etmişti.

 • 1982: Knight Rider

80’li yıllar biraz daha uzun sürseydi, muhtemelen eğlence sektörünün ‘cheesy’ işleri bir bedene kavuşarak dönemin kültürünü elinde bulundurmasının yanında bir de fiziksel dünyaya hükmetmeye başlayacaktı. Bu dönemin en önemli yapımlarından biri de şüphesiz David Hasselhoff‘un dizisi, Knight Rider. Dizi, robotik arabasından da yardım alarak adaletsizliğe karşı savaşan Michael Knight’ın maceralarını konu alıyordu. Gerek jenerik müziği gerek ise Michael Knight’ın ikonik arabası KITT ile popüler kültüre damgasını vuran Knight Rider, ülkemizde de son derece ünlü bir dizi olmuştu. Hangi yaşta olursanız olun, Knight Rider dizisinin tema müziğini en az bir kez duymamış olmanız mümkün değil.

 • 1983: Cheers

80’li yılların başlarında yayınlanmaya başlayan Cheers, bir sit-com grubu için en ideal cast seçimlerinden birine sahipti. 1993 yılında final yapana dek popüler kalan dizi Kristie Alley, Woody Harrelson, Ted Danson ve Kelsey Grammar gibi birçok oyuncunun da kariyerini başlatan yapımdı.

 • 1984: Miami Vice

Miami Vice yalnızca iki gizli dedektifin maceralarını anlatan bir dizi olmakla kalmamış, aynı zamanda yayınlandığı dönemin bir yaşam tarzı haline gelmişti. Dizinin yıldızları Don Johnson ve Philip Michael Thomas‘ın kıyafet tercihleri uzun yıllar boyunca modaya yön verdi. Dizinin yayınlandığı dönemde ana karakterlerin saç kesimlerinden giydikleri şeylere kadar birebir taklitlerini gündelik hayatın her köşesinde görmek mümkündü. 1990 yılına kadar yayınlanan dizi, peak noktasına 80’li yıllarda ulaştı.

1985: The Dukes of Hazzard

The Dukes of Hazzard dizisi Bo, Luke ve Daisy Duke gibi günümüzde dahi halen hatırlanan karakterleriyle yayınlandığı altı yılın çok ötesinde bir etki bıraktı. Popüler dizinin 2005 yılında bir sinema filmi uyarlaması da yapılmıştı.

 • 1986: The A-Team

Mr. T, Dirk Benedict, George Peppard, Dwight Schultz ve Savaş Ay’dan oluşan (evet, şaka) A Takımı dört eski özel harekat askerinin tekrardan bir amaç için bu sefer bağımsız olarak bir araya gelişlerini konu alıyordu. Aksiyon dolu dizi beş yıl sürdü ve 1987 yılında iptal edildi.

 • 1987: Married… with Children

Married… with Children dizisi 1987 yılından başlayarak 10 sezon boyunca devam etti. Uzun bir süre ekranlarda kalan dizinin karakterleri ve izleyiciler arasında oldukça sıkı bir bağ oluşmuştu. Aktör Ed O’Neill, hayatından nefret eden stereotipik bir emekli futbolcuyu canlandırdı ve dizi onu ve ailesini konu aldı.

 • 1988: Magnum P.I.

Tom Selleck, 80’lerin ortasında Magnum P.I.’da rol alarak tek başına bir bıyık akımı başlatmış oldu. Hawaii’de yaşayan genç bir özel dedektifin maceralarını anlatan dizi sekiz sezon devam etti.

 • 1989: Who’s the Boss?

Sit-com tarihinin de en popüler yapımlarından olan Who’s the Boss? beş sezon yayınlandı ve 1989 yılında peak popüleritesine ulaşmıştı.

 • 1990: Seinfeld

Seinfeld, NBC’nin 90’ların başındaki en önemli dizisiydi. Dört arkadaşın New York’da yaşadıkları aşk, iş ve gündelik hayatlarını konu alan dizi stand-up komedyeni Jerry Seinfeld’in üzerine kuruluydu. Jerry, George, Elaine ve Kramer gibi karakterler dizi tarihinin en komik sekanslarına imza atarak günümüzde dahi popülerliklerini sürdürüyor. Seinfeld, yalnızca yayınlandığı dönemin popüler bir işi olmakla kalmayıp sit-com türüne yön veren yapım oldu. Ünlü yapım kendisinden sonra aynı türün popüler temsilcileri haline gelen Friends, Coupling ve How I Met Your Mother gibi dizilere de birçok konuda ilham kaynağı haline geldi.

 • 1991: Baywatch

Baywatch dizisi oldukça basit bir konsepte sahipti. Birbirinden çekici can kurtaranların sahil kenarındaki dramalarla dolu günlerini anlatan Baywatch, 11 sezon sürdü. Hollywood’un önemli isimlerinden David Hasselhoff ve Pamela Anderson gibi isimler de Baywatch dizisinde yer almıştı.

 • 1992: Law and Order

1992 yılından bu yana bir Law and Order spin-offuyla karşılaşmadığımız yıl sayısı azdır. 1992 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin orijinal kadrosunda Jerry Orbach, Angie Harmon, Sam Waterston ve Jesse L. Martin yer alıyordu.

 • 1993: The X-Files

51.Bölge’ye toplu ziyaret yapılan bugünlerde bilim-kurgunun popüler kültürde kapladığı yerin büyüklüğü aşikar. The X-Files, bilim kurgu türünü televizyon ekranlara başarıyla taşıyan yapımlardan biriydi. David Duchovny ve Gillian Anderson‘ın iki FBI ajanına hayat verdiği dizi 1993’ten 2003 yılına kadar yayınlandı. Dizi, kendi türünde en uzun süre yayınlanan yapım olma ünvanına da sahip.

 • 1994: Friends

1994 yılında NBC’de yayınlanmaya başlayan Friends, büyük bir hızla döneminin en büyük hiti haline geldi. New York’da yaşayan altı kişilik bir arkadaş grubunun gündelik hikayelerini konu alan Friends, halen popüler kültürün en büyük öğelerinden biri. Dizinin her bir oyuncusu final sezonunda bölüm başına yaklaşık 1 milyon dolar kazandı.

 • 1995: The Simpsons

Springfield isimli hayali bir kasabada yaşayan Homer Simpson ve ailesini konu alan yetişkin animasyon dizisi The Simpsons, 1989 yılında yayınlanmaya başladı ve televizyon tarihinin en uzun süre devam eden yapımlarından biri oldu. Dizinin 31.sezonu 2019 yılında yayınlanacak.

 • 1996: The Fresh Prince of Bel-Air

90’larda yaşayan her çocuk ve genç, The Fresh Prince of Bel-Air dizisinin tema müziğine aşinadır. Will Smith‘in çıkış yaptığı dizi olan The Fresh Prince of Bel-Air, popüler kültürde halen önemli bir yere sahip.

 • 1997: South Park

1997 yılında yayınlanmaya başlayan South Park, açık sözlü ve her çevreye dokunduran mizahıyla kısa sürede bir hit haline geldi. Eric Cartman, Kyle Broflovski, Stan Marsh ve Kenny McCormick gibi popüler kültürün çok önemli elementleri haline gelmiş karakterlere sahip olan ve günümüzde halen devam eden South Park dizisi için geçtiğimiz haftalarda üç yeni sezon daha onaylanmıştı. South Park, yalnızca bir dizi olarak kalmayıp tıpkı The Simpsons gibi eğlence sektörünün tüm alanlarında kendi markasını yaratmayı başardı.

 • 1998: That ’70s Show

That ’70s Show, 1970’li yılların her şeyin çok daha basit olduğu günlerine dönerek Wisconsinli bir grup gencin gündelik hayatlarındaki hikayeleri konu alıyordu. Dizinin kadrosunda Ashton Kutcher, Wilmer Valderrama, Topher Grace, Danny Masterson, ve Laura Prepon gibi o dönemin yükselen yıldızları yer aldı.

 • 1999: The Sopranos

The Sopranos, yalnızca 1999 yılının değil televizyon tarihinin en önemli yapımlarından biri. New Jerseyli bir mafya babası Tony Soprano ve yakınındakilerin hikayelerine odaklanan The Sopranos dizisi, altı sezon sürdü ve günümüzde halen önemli bir hayran kitlesine sahip. Bugün dahi internet üzerinde The Sopranos dizisinin doğaüstü olaylar içeren bir arka planı olduğuna dair teorilere rastlamanız mümkün.

 • 2000: The West Wing

2000’li yılların başında televizyonlar çıtır çerezlik sit-comlardan çok daha ciddi yapımlara geçiş yapmaya başlamıştı. Bu dönemin en ünlü dizilerinden biri de Aaron Sorkin’in The West Wing’i oldu. Politikanın çirkin yüzünü gösteren politik drama dizisi The West Wing, yayınlandığı altı sezon boyunca birçok ödül aldı.

 • 2001: Family Guy

Seth Macfarlane tarafından yaratılan Family Guy, halen devam eden yapımlardan biri. 1999 yılında yayınlanmaya başlayan ve 18.sezonuna hazırlanan Family Guy, Peter Griffin ve ailesinin dilini esirgemeyen bir mizahi anlatım eşliğindeki maceralarını konu alıyor.

(0) (0)
zazazula 13.01.2020 10:46

Çetin Tekindor'un Hz. Geylani'yi canlandırması

Çetin Tekindor'un TRT’de yayınlanacak yeni dizi Hay Sultan'da canlandıracağı karakterdir. Dizide Hz. Geylani’nin 25 yıllık inzivasına nokta koyup bir şeyh olarak Bağdat’a dönüşü anlatılıyor. 60 dakika süren 30 bölümlük dizide olaylar iki zamanlı olarak ilerleyecekmiş.

(0) (0)
latiftek 13.01.2020 09:39

Kadın dizisi için final kararı alınması

Başrolünde Özge Özpirinçci'nin oynadığı Kadın dizisi için Fox TV'nin aldığı karardır. 14 Ocak Salı günü yayınlanacak 78. yeni bölüm fragmanında "büyük finale son 4 bölüm" ifadesi kullanılmış. 4 Şubat 2020'de de 81. bölümle ekrana veda edecek.

(0) (0)
ykizilcik 12.01.2020 09:31

Atiye ve Dark dizisi arasındaki benzerlikler

Atiye ve Dark Netflix'in popüler dizileri arasında kendilerine yer buluyor. Özellikle Türkiye'de Atiye'nin sevenleri daha fazla. Elbette bu durumu normal karşılayabiliriz. Fakat Dark'ın da kendine has bir hayran kitlesi var.

Bu iki dizinin benzerliklerine dair çok güzel bir yazıya denk geldim. Okurken, "Aaa harbiden he" diyebileceğiniz detaylar göreceksiniz. (bkz. link)

"Geçtiğimiz yaz Netflix'in nefis Dark dizisi hepimizi peşinden sürüklemeyi başarmıştı. O gizem ve gerilim dolu atmosferi gerçekten çok etkileyiciydi. İşte ben de Atiye'yi izlerken ciddi anlamda bir Dark havası sezdim. Hatta bunu sezmekle de kalmadım ve bazı çok büyük benzerliklere de rast geldim. Belki siz de bazı sahnelerde Atiye'yi Dark'a benzettiniz fakat pek üstünde durmadınız. İşte tam da bu yüzden, ben keşfettiğim benzerlikleri sizler için bu içerikte listelemek istedim. Hadi gelin şimdi Atiye Dark benzerliği ne durumda, hangi sahneler veya hangi detaylar bu 2 diziyi ortak paydada buluşturuyor, onları size göstereyim. 

1. Öncelikle 2 dizide de baba, oğlunun gelecekteki haline mesaj gönderiyor

Atiye'nin son bölümlerinde görüyoruz ki, Erhan'ın babası Zühre sayesinde geleceği görüyor ve oğlu Erhan'a not bırakıyor. Aynı şekilde Dark dizisinde de Jonas'ın babası, geleceği bildiği için oğluna bir mektup yazarak mesaj gönderiyordu. 

2. İkisinde de bir defter ve harita söz konusu

Erhan'a babasından kalan bir defter veriliyor ve bir de kapının yerini gösteren küçük bir harita. Aynı şekilde Dark'ta da Jonas, babası tarafından hazırlanan bir haritayı buluyordu.

3. Her 2 dizide de çok şey bilen, fakat ailenin dışladığı bir teyze mevcut

Bu 2 dizide de her şeyi bilen teyzelerimiz var. Atiye'de Zühre ismindeki teyzemiz her şeyi bilip, görürken Dark'ta da Claudia teyzemiz her şeyin bilincinde. Üstelik bu 2 teyzemiz de biraz paspal bir halde ve ütelik ikisi de aileleri tarafından dışlanmışlar.

4. Ve evet; Mağaralar!

Bir mağarada bulunan ve içinde uğultulu bir şekilde rüzgar esen bir geçit görünce birçoğumuzun aklına şüphesiz Dark gelir. Fakat bu durumun aynısını Atiye'de de görmek mümkün. 

5. "Hepimiz ilahi bir planın parçalarıyız" sözü...

Bu sözü Atiye'de Cansu'dan duyuyoruz. Fakat ne tesadüf ki Dark'ta da Noah bunu söylüyor. Üzerine ekliyor; "Hepimiz birbirimize bağlıyız" ve yine ne tesadüf ki Cansu da sözlerine aynı bu şekilde devam ediyor.

6. Atiye ve Jonas aynılar!

İkisi de beklenen kişi, ikisi de bir geçitten geçiyor ve ölü olan insanları görüyorlar. Atiye, son bölümde Cansu ile konuşunca Cansu ona "Sen olup bitene karışamazdın ama olacakları yaratmak senin elinde" diyerek Atiye'de sıfırlama, her şeyi baştan başlatma gücünün olduğunu söylüyor. Dark'ta da Jonas bunu yapmak, her şeyi sıfırlamak ve değiştirmek istiyor ve bunun için uğraşıyordu. 

7. Herkes birbirine bağlı!

Nasıl ki Dark izlerken herkesin birbirine bağlı olduğunu gördük, kimisinin sevdiği kız halası çıktı, kimisi yıllarca kendisine baba demişti. İşte Atiye'de de bu konu annesinin annesinde, annesinde ve kendinde olan yıldız şeklindeki bir doğum iziyle işleniyor ve Cansu da son bölümün en son sahnesinde Atiye'ye "Hepimiz birbirimizin devamıyız" şeklinde bu konuyu açıklıyor. Yani 2. sezonda herkes birbirinin bir şeyi çıkabilir, hazırlıklı olun... 

Bonus: Bunu çok kişinin fark ettiğini düşündüğüm için listede değil de bonus olarak size sunmak istedim. Atiye'nin 4. bölümünden itibaren arka fondaki müziklerine dikkat edin ve biraz kulak kesilin, Dark dizisinde kullanılan müzikleri duyacaksınız. Hele ki son bölümlere doğru olan gerilim sahnelerinin tümünün müziklerinden Dark tadı almak mümkün."

(0) (0)
isgariot 11.01.2020 14:51