Milliyet ve Gün gazetelerinin Meydan Larus reklam savaşı (90'lı yıllar)

Türkiye'de 90'lı yıllarda gazete satışında zorlanan ve okur kaybetmeye başlayan pek çok gazete çözümü kuponla tabak, çanak ve ansiklopedi vermekte bulmuştu. Çok ne hatırlıyorum ne günlerdi ama :)

Gazeteler çok daha fazla satabilmek ve kupon biriktirtmek için televizyonlara dakika başı uzun uzadıya reklam veriyorlardı. Zaten o yıllarda kupon biriktirmeyeni de döverlerdi o denli yani.

Neyse efendim sadede gelelim. Milliyet Gazetesi de o günlerde bir Medydan Laorus ansiklopedi kampanyası başlatmıştı. Gece gündüz ekrandan ballandıra ballandıra vereceği cilt cilt ansiklopedileri anlatıyordu.

En güçlü satış argümanları ise verecekleri ansiklopedi serisinin tam tamına 13 Milyon TL değerinde olduğu ve bunu da sudan ucuz bir kupon parasıyla verecekleri iddiasıydı.

Hepimiz tam kanmıştık ki, birkaç gün sonra pat diye Gün Gazetesi'nin bir reklamı yayınlandı. Gün Gazetesi'ne ait reklamda Milliyet Gazetesi reklamlarının palavradan ibaret olduğu ve 13 Milyon TL değerinde diye sunulan ansiklopedi setinin ise sadece 342 bin TL olduğu ve ciltlerin de iddia edildiği gibi orijinal olmadığı belirtiliyordu.

"Gün uyarıyor, bu tuzağa düşmeyin" sloganıyla yayınlanan reklamdan sonra karışan kafamızla tam işimize gücümüze bakacakken bu kez de hoopp diye Milliyet'ten Gün Gazetesi'nin iddialarıyla ilgili açıklama içeren bir tv reklamı gelmişti.

Milliyet'in "zorunlu açıklama" reklamında kısaca Gün Gazetesi'nin iddialarının doğruyu yansıtmadığı belirtilip Meydan Larus yayıncısının, ilgili setleri 13 Milyon TL'ye sattığı belgeleriyle ekranda gösterilmişti.

Şimdi aşağıdaki reklamı izleyince "çirkef" de olsa ne güzel günlermiş herkes samimi bir şekilde ağzına geleni söylüyormuş dedim kendi kendime:

İşte o video:

(0) (0)
bashQan 14.01.2019 16:54

Efsane filmlerin efsane arabaları Walmart reklamında

Hayalet Avcıları, Batman, Salak ile Avanak, Kara Şimşek, Şimşek Mekkuin, Jurassic Park, Kül Kedisi Sindirella, Taş Devri, Transformers ve Geleceğe Dönüş; hatırladınız mı bu filmleri. Hatırlarsınız tabi nasıl unutulur bunlar.

İşte bu filmlerdeki efsane arabaların hepsi şimdi Walmart'ın reklamında toplanmış ve mükemmel bir performansa imaz atılmış.

Haydi şimdi nostalji zamanı:

(0) (0)
krosgame 11.01.2019 11:16

Azar’ın yeni reklam yüzü Atiye, sizce olmuş mu?

Video sohbet uygulaması Azar, bundan sonraki tanıtımlarını Atiye ile yapacak. “Hep Yeni Kafalar” sloganıyla hazırlanan kampanyanın McCann İstanbul imzalı filmin prodüksiyonunu Anima İstanbul, yönetmenliğini ise Aytuğ Üngör üstleniyor.

Atiye aslında sempatik bir kız, reklma filmi de gayet güzel olmuş fakat marka Atiye'nin uyuşup uyuşmadığını hep beraber göreceğiz.

Sence reklam nasıl olmuş haydi durma görüşünü yaz:

(1) (0)
SamedGulocak 04.01.2019 13:55

İkramiye Vurmayan Bilete Alışveriş İndirimi

Hatırlar mısınız bilmem, yayın hayatına son veren Penguen Dergisi, eskiden kötü karneye ödül verirdi. İşte buna benzer bir girişim de bu yılbaşı yani 2019 yılına ait Milli Piyango bileti alıp da amorti bile kazanamayanlar için geldi. Elektronik mağazası Medyamarkt, 2019 yılı için alınan Yılbaşı Bileti'ne ikramiye vurmayan müşterilerine, biletin değeri kadar indirim uyguluyor.

Eğer ikramiye vurmayan piyango biletinizi hâlâ atmadıysanız, kampanya bitmeden değerlendirin.

Tam bilet 70 Liraydı abi... İndirim, indirimdir

(1) (0)
editorfilozof 03.01.2019 21:29

CHP'nin ilahiler eşliğinde hazırladığı seçim reklamı

Her yanından yapmacıklık akan reklam filmi buyurun izleyin siz yorumlayın

(0) (1)
seraph 30.12.2018 16:33

Siyah beyaz ekran ve nostaljik tv reklamları

Henüz ruhumuzun kirlenmediği ve aklımızla değil hislerimizle ekranı bile renkli yaptığımız  güzelim yıllar. Merak edenler için

(0) (0)
Nuvin 29.12.2018 13:05

Kinder Surprise reklamlarının bakanlık kararı ile kaldırılması

Bakanlık gıda ürünlerinin satılmasını teşvik etmek için oyunca tarzı nesnelerin verilmesine yasakladı doğal olarak bu tarz reklamlarda yasaklanmış oldu. Haber

(0) (1)
yiring 29.12.2018 08:07

Sohbet, arkadaşlık, falcı, kumar ve eş bulma reklamları artık yapılamayacak

Ticaret Bakanlığı'nın yeni yönetmeliğine göre; artık sohbet, arkadaşlık, eş bulma, falcı, astrolog ve medyum, silah ve kumar reklamları kesinlikle yapılamayacakmış. Bkz: Link

Valla ne diyelim hayırlısı olmuş ama uygulanabilir mi görcez.

(1) (0)
jackport 28.12.2018 13:29

lipton ice tea'nin efsane giydirmeli -kola-ya kaçma reklamı

Lipton, yaptığı son reklam ile Tarkan’ın dans edip kolaya güzellemeler yaptığı coca cola reklamına tatlı tatlı çakmış merak edenler için işte o reklam: Tıkla

(1) (0)
Ragnar47 27.12.2018 16:06

Ziraat Bankası'nın Yeşilçam temalı nostaljik reklamı

155. Kuruluş yılı nedeniyle bir reklam hazırlayan Ziraat Bankası'nın reklamda Minür Özkül, Adile Naşit, Hulisi Kentmen, Erol Taş ve Yeşilçam'ın diğer pek çok iyi kötü oyuncusunu kullandığı reklam filmi resmen efso olmuş! BKZ: İşte o reklam

(0) (0)
mooniron 26.12.2018 12:54

Kiğılı'nın duygulandıran 10 Kasım reklamı

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönömü anmaları için hazırlanan reklamın büyük beğeni toplamasının nedeni sizce neydi?

(1) (0)
smail 13.11.2018 11:00