Türkiye TV kanalarında 1988'de ilk kadın iç çamaşırı reklamı yayınlanması

Türkiye, televizyon tarihinde bir dönüm nokrası olan anlardan biridir. Tam tarih 28 Şubat 1988'dir. Neden böyle bir tarih verildiği ile ilgili bir fikrim yok. Ancak bu olay o dönem için çok önemli ve büyük bir olay olacak dönemim gazetelerinde bile yer verilmiş. Ancak Türk bir model değil ABD'li bir model seçilmiş heralde o zamanlar bizim Türkler pek yanaşmadılar bu reklama. (bkz.link)

(1) (0)
marki 17.07.2019 14:37

KFC’nin kova tarzı şapkaları

FastFood firmalarının gençlere daha çok yedirme yarışında olmadık yöntemlere başvurmaya denemeleri çerçevesinde KFC’nin Rusya’da yeniden markalama faaliyetleri kapsamında Wieden + Kennedy Amsterdam, marka için St. Petersburg merkezli sokak giyim markası Mam Cupy işbirliyle hazırladığı 30 dolarlık kova-şapkalardır.

(0) (0)
kuturkutur 12.07.2019 11:19

Edis ve Büşra Develi Yemeksepeti'nin kuryesi oldu

Online yemek siparişi platformu Yemeksepeti, Edis ve Büşra Develi’yle işbirliği yaptığı #AcıktırBeni kampanyasının lansmanını dün Yemeksepeti Park’ta düzenlenen basın toplantısında gerçekleştirildi.

“Bir gün kurye olacağımı hiç düşünmemiştim, inanılmaz eğlenceli olacak. İyi motor kullanırım ama bakalım adresleri kolay bulabilecek miyim. Kullanıcılarla birebir etkileşimde olacağım için çok eğlenceli diyaloglarımız olacağına eminim” diyen Büşra Develi ise, reklam filmi çekimlerinde en keyif aldığı sahnelerin, filmin şarkısını seslendirdikleri klip çekimleri olduğunu söyledi.

Kampanyayla ilgili heyecanını paylaşan Edis, “Yemeksepeti benim için sadece yemek siparişi verdiğim bir platform değil, aynı zamanda keyifli ve eğlenceli işlerini beğenerek takip ettiğim bir platform. Yemeksepeti’nin sıradışı ve farklı bir tarzı var ve ben bunu çok seviyorum. Yemeksepeti kullanıcıları için kurye olmak, sadece kullanıcılar için değil benim için de enteresan bir deneyim olacak.” dedi.

(0) (0)
gri72 10.07.2019 14:59

McDonalds'ın kahvecilerle alay ettiği reklamı

McDonald's, yaptığı reklam filmiyle Starbucks ve diğer kahve satan firmaları ti'ye almış. Esas olanın kahve bardağının üzerinde yazanın veya kahvenin üstündeki şeklin değil de, kahvenin kalitesinin olduğuna vurgu yapan reklam sosyal medyada çok beğenildi.

(0) (0)
ayberk74 08.07.2019 14:31

Youtube'un haziran ayında en çok izlenen 10 reklamı

Google‘ın her ay düzenli olarak açıkladığı YouTube Ads Leaderboard, YouTube’u Türkiye’den ziyaret eden kullanıcıların bir önceki ay içerisinde dikkatini hangi markaların çektiğine ilişkin sonuçları ortaya koymayı hedefliyor.

Liste, markaların reklamlarının popülerlik oranlarına göre sıralanması sonucunda oluşturuluyor. Listede yer alacak reklamlar görüntülenme, izlenme, reklam (paid view) ve kazanılan izlemeler (earned view) oranı gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirleniyor. (bkz. link)

(0) (0)
ezoterist 08.07.2019 11:56

Samsung reklamlarına tüketicileri yanıltma cezası

Samsung, Avustralya'da kullanıcılara reklamlar aracılığıyla yanıltıcı bilgiler verdiği için ceza alabilir. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), dün yaptığı basın açıklamasında, Samsung'un suya dayanıklılık konusunda yanıltıcı reklamlar yayınladığı için şirkete dava açıldığı belirtilmiş.

Davanın, Samsung reklamlarında telefonlarının suya dayanıklı olduğu, yüzerken ya da sörf yaparken de kullanılabileceğini içeren yanlış bilgi verildiği suçlamasıyla açıldığı kaydediliyor. (bkz:link)

(0) (0)
mosley 05.07.2019 10:47

Ünlü kadınların nafaka teklifine hayır demesi

Kadınlara süresiz nafaka hakkının sınırlandırılması konusunda birtakım çalışmalar yapılıyor. Meclis'e gelecek yasa geçerse kadınlar belli bir zaman sonra nafaka alamayacak.

Bu duruma tepki gösteren Nafaka Hakkı Kadın Platformu, imza kampanyası başlattı. Kamuoyunda tanınan, farklı mesleklerde çalışan 100 kadın hazırlanan bildiriye imza attı.

Bildiride, “Biz aşağıda imzası olanlar, nafaka hakkına itiraz edenlerin; ayrıca çocukların velayeti, yasal mal rejimi, kadının boşanma ve miras hakkı, kadını şiddetten koruyan 6284 sayılı Yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ne karşı yürüttükleri kampanyaları da kaygı ile izliyoruz. Tüm devlet otoritelerini ve siyasetçileri, kadınların kazanılmış haklarına saygı duymaya davet ediyoruz." dedi. (bkz. link)

(0) (0)
hellboy88 13.06.2019 13:19

Durex 100 metre koşucularını maratona hazırlıyor!

Dünyanın önemli prezervatif markalarından Durex son reklam filmi ile çok ince bir göndermede bulunmuş. Erken gelenler için, MFÖ'nün sakın gelme şarkısı eşliğinde çekilen reklam filminde ürünün adının maraton olması tüm göndermelerin yerine oturmasını sağlıyor. Spark Film'in yapımcılığını üstlendiği projede yönetmen koltuğuna This is Felo geçmiş ortaya çok yaratıcı bir iş çıkmış tebrikler Durex Türkiye.

(0) (0)
solunden 15.04.2019 12:26

Meryem Uzerli'nin Flo'nun yeni reklam yüzü olması

Ayaakkabı alışverişlerinde en çok tercih edilen mağazalardan biri olan Flo, yeni marka stratejisi için ünlü oyuncu Meryem Uzerli'yi reklamlarda kullanmış. (bkz:link)

(0) (0)
turgut 07.03.2019 12:14

Partilere seçim desteği veren kurumlar ve reklamları

Seçim dönemlerinde menfaat içerisinde olan kurumların partilere yaranabilmek ve çıkar peşinde koştuğu 'Reklam' kokmayan tamamen 'Ayrımcılık' kokan hareketlerdir.

(0) (0)
mertgsahin 06.03.2019 13:05

Peak reklam kampanyasının Audi'den esinlenmiş olması

Şimdi direkt çaldı demek ayıp olur o yüzden biz esinlendi diyelim aslında konuya çok vakıf değilim belki aynı reklam şirketi yapmıştır ama sonuçta Audi reklamının alt yapısını oluşturan bütün olayların üstüne Peak reklamları inşaa edilmiş.

Esinlenme çalıntı yada neyse sonuçta %100 başarılı bir iş sabahın körü herkesin dilinde tebrik etmek lazım.

Esinlenilmiş orijinal Auidi reklamı:

(0) (0)
NzBhnm 19.02.2019 09:19

Televizyon başındakileri şaşkına çeviren Peak reklamı

Yerli oyun firması Peak'ın reklamı, son zamanlarda rastladığım en büyüleyici iş ilanı. Gerçekten çok etkilendim. Oldukça yaratıcı bir çalışma olmuş. Fikir kimden çıktıysa tebrik ediyorum. Adamlar Prime Time'da 41 televizyon kanalında aynı anda bu reklamı yayınladı.

Belki bir senede reklama harcayacağı parayı 3 dakikada harcadı ama o bir yılda ulaşacağı kitleye de birkaç dakikada ulaşmıştır herhalde.

(0) (0)
andre bazin 18.02.2019 22:52

Balenciaga'nın çakma Matrix reklamı

İspanya menşeli moda markası Balenciaga, 2019 yaz sezonu için hazırladığı yeni reklam filmi ile beni benden aldı. 1999 tarihli Matrix’in amatör bir yeniden yapımını andıran film izleyeni çıldırtacak cinsten. Sanatçı ve film yapımcısı Jon Rafman ile işbirliği yapan Balenciaga’nın iki dakikalık reklam filmi, düşük bütçeli efektler ve pahalı giysiler eşliğinde gerçekleştirilen bir garip kovalamacayı konu alıyor.

Yani kendileri bilerek mi böyle yaptılar yoksa ciddi ciddi yapılmış bir işi midir bilmiyorum ama izlerken ruhuma daral geldi bunaldım.

(0) (0)
hkndmry 18.02.2019 14:34

Turkcell'in televizyon reklamlarına abanması

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) 14 televizyon kanalı üzerinden yaptığı reklam ölçümleme sonuçlarına göre en fazla reklam veren marka Turkcell oldu.
Medya Takip Merkezi'nin 4-10 Şubat 2019 tarihleri arasında yaptığı araştırmaya göre, reklamlarda en fazla bulunan markalar belirlendi.

Turkcell, 998 adet reklam vererek ekranlarda en fazla gözüken marka oldu. A101 Süpermarket, 758 adet reklamla ikinci oldu. Listenin üçüncü sırasında ise 729 adet reklamla Adalet ve Kalkınma Partisi yer aldı.

En fazla süre yayınlanan reklamlarda ise liderlik Adalet ve Kalkınma Partisi'nin oldu. AK Parti süre bazında verdiği 46 bin 974 saniyelik reklamlarla kendine ilk sırada yer buldu. Turkcell 26 bin 655 saniye, Ziraat Bankası ise 24 bin 504 saniye ekranda kaldı.

(0) (0)
SamedGulocak 13.02.2019 09:41

Saadet Partisi'nin Penguen reklamı

Seçim çalışmaları kapsamında köprü dolandırıcılığının anlatıldığı Sülün Osman reklamı yasaklanan Saadet Partisi bu kez çok daha konuşulacak bir işe imza atmış. Saadet Partisi; kaldırılan `Sülün Osman' reklam filmi yerine 3 penguenin oynadığı yeni reklam filmini sinema salonlarında gösterime sokmuş.

Yaklaşık 40 saniye süren reklam filmi birçok gönderme ve mesaj içeriyor. Filminde 2013'teki Gezi protestolarına yönelik ana akım medya sansürüyle gündeme gelen penguenler yer alıyor.

Gemide filminin "N'abıcaz be Kamil" repliğine de gönderme yapan reklam filmi, Everly Brothers'ın 'Bye Bye Love' şarkısıyla sona eriyor.

(0) (0)
pesimist27 09.02.2019 12:44

MTM'nin 'Televizyona en çok reklam veren sektör' araştırması

MTM Medya Takip Merkezi'nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre son bir haftada, televizyon ekranlarına en çok reklam veren sektörler belli olmuş. Yemek kültürümüzün ne kadar geniş ve boğazımıza ne kadar düşkün olduğumuz konusunda tartışmaya girecek biri yoktur sanırım. Haliyle midesine bu kadar düşkün bir milletin televizyon ekranlarında en çok hangi sektör reklam vermiş olabilir sizce? İŞTE O ARAŞTIRMA

(0) (0)
ykizilcik 07.02.2019 17:51

HUAWEI’nin Türkiye’de çekilen ilk reklam filmi

Son dönemin en çok satan ve kazanan telefon firmalarının başında gelen Çinli HUAWEI Türkiye’nin iletişim partneri Pure tarafından hazırlanan P smart 2019 televizyon reklamı yayına girmiş.

P smart 2019 reklam filmiyle de gençleri Kurtalan Ekspresi, Güroymak Köyü, Tazı Kanyonu ve batık şehir Halfeti gibi alternatif rotalar keşfetmeye çağırıyor. Çekimleri 6 günde tamamlanan reklam filmi Pure imzası taşıyormuş.

Benim de kullandığım ve son derece memnun olduğum HUAWEI markası; P smart 2019, #SeninleAynıModda diyerek geniş ekranı, performansı, yapay zekalı ön ve çift arka kamerası ile kendi modunun da tıpkı gençlerinki kadar güçlü ve yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

(0) (1)
sidarta-82 06.02.2019 11:42

Ridley Scott'tan THY için Super Bowl reklam filmi

Amerika'da her yıl milyonlarca insanın kilitlendiği Ridley Scott reklamcılar için de reklam cenneti niteliğinde. Bu yıl Ridley Scott sırasında yayınlayacağı reklam filminin teaser’ını Kasım 2018’de görücüye çıkaran Türk Hava Yolları, Anomaly imzalı filmini etkinlik sırasında hedef kitlesinin beğenisine sunmuş.

Hollandalı oyuncu Sylvia Hoeks’in gizemli bir kadının peşinden İstanbul turu yaptığı 6 dakikalık reklam filminin yönetmen koltuğunda ise Gladyatör ve daha pek çok efsane filmin yönetmeni ünlü isim Ridley Scott oturmuş.

THY çok pahalı uçuran bir havayolu şirketi yurtdışı reklam ve sponsorluklara da gereğinden fazla para harcıyor. Reklam güzel mi güzel valla ama geri dönüşü de o denli güzel mi? İşte orası muamma.

(1) (0)
nxfeez 04.02.2019 11:52

Saadet Partisi'nden Organize İşler göndermeli reklam filmi

2019 Mart yerel seçimlerine hazırlanan Saadet Partisi, seçim propagandası için Yılmaz Erdoğan'ın gösterime giren Organize İşler filmini anımsatan bir reklamı filmi çekmiş.

Sinema salonlarında Organize İşler filmini izlemek isteyenlere film öncesi Saadet Partisi'nin bu yeni reklam filmi gösteriliyor. Milli Görüş'ün fikirlerine atıfta bulunulan reklam filminin ana teması ise İstanbul'un en büyük dolandırıcılarından Sülün Osman'ın.

Videoda Sülün Osman'ın İstanbul'u nasıl soyduğu anlatılırken, "Bu işler organize işler" vurgusuyla Sülün Osmanların hala var olduğu kaydediliyor.

Ne diyelim kavga gürültü olmadan taşlamalı göndermeli reklamlar seçim yarışını daha da ilginç kılıyor.

(0) (0)
radames 02.02.2019 11:21

Televizyonda en çok A101 reklamları döndü

Medya Takip Merkezi'nin 21-27 Ocak tarihlerinde 14 televizyon kanalında yaptığı araştırmaya göre televizyonda en çok reklam veren markalar listesinde A101 ilk sırada. Türkiye genelinde 8 bin marketi olunca haliyle reklamlara da yüklenmişler.

Geçen hafta televizyonda tam 645 tane A101 reklamı çıkmış. Süre olarak da 8 bin 667 saniye dolaşmış.

Televizyon reklamlarının maliyetinin yüklü olduğu düşünülünce A101 belli ki büyük oynamaya niyetli. Fiyatların iyice uçtuğu bu dönemde 'ucuzluk' sloganıyla da müşteri çekmeyi başarıyor zaten.

(0) (0)
boliver 31.01.2019 12:22