Mazlum Kiper
Mazlum Kiper
(83 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

5 Nisan 1941 yılında İstanbul'da doğan tecrübeli oyuncu kameralar ile daha 6 yaşındayken babası sayesinde tanışmış. Dönemim önde gelen oyuncularından ve yönetmenlerinden olan Müfit Kiper'in oğlu olan isim babası sayesinde sahneler ile çocuk yaşta tanıştı. Babasının yanında setlere giden ve sahnelerde büyüyen isim, lisenin ardından alaylı olarak Şehir Tiyatroları sanatçısı oldu. 

Uzun bir süre Şehir Tiyatroları ile sahneye çıkan isim kendini geliştirmek adına 1969 yılında İsveç'e gitti ve burada oyunculuk ve reji eğitimi aldı. İsveç'te farklı tiyatro grupları kuran isim burada film, dizi ve reklamlarda hem rol aldı hem arka planda çalıştı. Vatani görevi için ülkeye dönen Kiper Ankara Deniz Kuvvetleri Tiyatrosu'nda da görev yaptı.

1986 yılında Gencay Gürün'ün çağrısıyla Türkiye’ye döndü. Döndükten sonra İstanbul Şehir Tiyatrolarında oynamaya devam etti. 2005 yılının Ocak ayında İstanbul Şehir Tiyatrolarının genel sanat yönetmeni oldu. Şubat 2006 yılına kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Oyuncu bir çok belgesel filmin seslendirmesini de üstlendi. 

National Geographic Channel ve National Geographic Channel Wild Fragmanları seslendiren deneyimli isimin tanınırlığını en çok artıran 2004 yılında yönetmenliğini Taylan Biraderler’in yaptığı "Yabancı Damat" dizisinde Stavro Angelopolos karakterini canlandırması oldu.

Sayısız dizi filmde oynayan Mazlum Kiper Kanal D ekranlarında yayınlanan "İkizler Memo – Can" dizisinde Mümtaz karakterine can veriyor.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%80 olumlu
%20 olumsuz
Artı yönleri
Tiyatro sahnesinde devleşen isim
Seslendirmelerin efendisi
Dublajları ile efsaneleşen karakter
Seslendirmesi ve oyunculuğu çok iyi çok karakteristik bir sesi var komedi ve dramı çok iyi

Eksi yönleri
Televizyon ekranlarında hep aynı rollere giriyor
Buna bakan bunlara da baktı