Nevşin Mengü'nün Sözcü TV ile anlaşması

Gazeteci Nevşin Mengü'nün yeni durağıdır.

CNN Türk'ten ayrıldıktan sonra Almanya merkezli Deutsche Welle'nin Türkiye servisinde programlar yapıyordu kendisi. Muhalif medyanın en önemli temsilcilerin Sözcü'de olacak artık kendisi.

Sözcü de transferi "Gazetecilikte, genç kuşağın yıldız ismi Nevşin Mengü artık Sözcü ailesinde… Mengü şimdilik Sozcu.com.tr'de yakın gelecekte de Sözcü TV'de sizlerle olacak…" diyerek duyurmuş.

Kardeşinin polisten dayak yediğini söylediği (Bkz.) asparagas olaydan sonra güvenilirliğini kaybetti ama yine de takip edeni çok tarzından dolayı.

(0) (0)
Renovat1o 27.03.2020 13:03

Hıncal Uluç'un TRT'yi şikayet etmesi

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç'un, TRT kanallarının korona salgını dönemindeki yayın politikasına yönelik eleştirisidir. 

TRT'nin görevinin insanların yaşam düzeyini geliştirmek, yararlı olmak, moral vermek, kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak olduğunu vurguluyor ama yayınlara bakıldığı zaman hâlâ eski tas eski hamam olduğunu söylüyor haklı olarak.

İnsanlar bu salgın döneminde evlerine kapanmışken en çok televizyona bakıyor. TRT'nin de bir sürü kanalı var. Ama yayınlarda bir güncelleme söz konusu değil. İnsanlar korona haberleri nedeniyle karamsar ve tedirgin şekilde evlerinde beklerken TRT görevini yerine getirmiyor, halkı eğlendirecek içerikler yayınlamıyor.

İşte Hıncal abimizin isyan ettiği o yazı:

Biz 65 yaş üstündekiler eve kapandık. Altındakiler de artık zorunlu olmadıkça çıkmıyorlar.. Yani hemen herkes evinde.. Hemen herkes evde olunca da, televizyon tek ortak eğlence aracı haline geldi.
Şimdi, özel kanallara hiçbir lafım yok.. Onların çoğu zaten yaşam mücadelesi içindeler.
Ama benim bir de kamu televizyonum var.. Anayasa ve yasalar gereği, benim yaşam düzeyimi geliştirmek, bana yardımcı olmakla görevli. Bu görevini yapmak için benden vergi alıyor. Yani benim paramla yaşıyor. Şu anda yazdığım bilgisayarın kullandığı elektrikten, çalışma odamı aydınlatan ışığa, ütüden, fırına, çamaşır makinesine kullandığım her elektrik zerresinden vergi alıyor.
Bunun üstüne reklam da alıyor.
Yani, adil olarak bakarsak, özel kanallarla haksız rekabet içinde. Çünkü özellerin böyle bir devlet geliri yok.
Sadece reklamla yaşıyorlar.
Ama bu "haksız rekabet" durumu aslında adil. Çünkü TRT kamu görevi yapıyor. TRT benim için var.
Bana yararlı olmak, böyle günlerde bana moral vermek, kendimi iyi hissetmemi sağlamak için var.
Ben vergilerimle desteklediğim için "Reyting" derdi, tasası da yok!.
Yani Sayın Başkanım, TRT, hele bu özel "Evde kal" sloganlı günlerde, "Özel görevli!." Özel görevi ne?.
Eve kapanmış halk kesimini oyalamak. Moralini yükseltmek..
Eğlendirmek ve neşelendirmek..
Peki TRT'yi, tüm kanalları ile TRT'yi yönetenler, bu özel günler için bir araya geldiler mi?.
"Bu koşullarda ne yapabiliriz" diye konuştu, tartıştılar mı?.
Ne gezer..
Çünkü, açın bakın..
27 Mart 2020 programları ile 27 Mart 2019 programları arasında fark göremeyeceksiniz.
Biz bambaşka bir yaşama girdik.
Eve hapsolduk. Gazete ve tv'lerimiz ve de sosyal medyamız sayesinde, çoğunluğumuz kötümser, ama nerdeyse hepimiz ekrana bağlıyken, yayınlar eski tas eski hamam..
Benim yaşamım eski tas eski hamam değilken, nerdeyse A'dan Z'ye değişmişken, benim paramla kurulan, bana hizmet için benden her yıl milyarlar alan TRT'de bu çekilmez ve izlenmez yayınlar, normal mi?.
Hadi TRT1'i geçtim. TRT2 zaten belli bir eğitim kesiminin üstü için kuruldu. Doğru seçim ve doğru işler yapıyor.
Ama mesela boş vakitlerimde açtığım TRT Müzik kanalı, evde kapalı kalan tüm aileyi bir araya getirmek, onlara ortak bir şeyler izletmek, hazır herkes evde kapalı iken, dededen toruna tüm aileyi ekran başına toplayacak, hepsini birden eğlendirecek, neşelendirecek ve aile birliğini sağlayacak eğlence programları yapmayı düşünüyor mu?.
Aile en küçük sosyal topluluktur.
Duygusal topluluktur. Ayni şeye üzülen, ayni şeye gülen..
Peki TRT, hazır ekran başındayken bizi aile yapmayı düşündü mü?
Hayır.. Asla.. Hiç düşünmedi zaten..
Ama yayınladıkları mesela "Hey Gidi Günler Hey", mesela "Siyah Beyaz" mesela "Dün Gibi" programlarında eski TRT'nin ellerinde bugünkü teknolojiler ve bugünkü arşiv yokken üstelik yaptığı "aile eğlence programları"ndan parçalar var..
"Aile" Sayın Başkanım..
Sizin en çok üzerinde durduğunuz, kutsal saydığınız ailenin her bireyi, günümüzde ayrı tellerden çalar ve ayrılır parçalanırken, her telden eğlenceyi içeren ve ailenin tüm bireylerini ekran başına toplayan eski program örnekleri bugün niye yok, TRT'de?.
Çünkü TRT'de sizi dinleyen yok. Çünkü TRT'de yasal ve anayasal görevini bilen yok.
TRT Müziği yönetenler, hiçbir şey yapamıyorlarsa, ellerinden bir şey gelmiyorsa, depolarında bir hazine var. TRT Arşivi..
Açsınlar o arşivi.. Utanmasınlar, seçsinler ve eski eğlence programlarını, komedyenleri, popçu, türkücü, şarkıcı ve harika sunucuları ile tekrar yayınlasınlar.
Bu kadar basit, Başkanım..
Bu basit şeyi bulmak için "Halkı, aileyi düşünmek" yeterli.
Ama bunlar düşünmüyorlar, Başkanım.
CİMER'e değil, vaktin darlığı ve konunun müstaceliyeti yüzünden, doğrudan size baş vurmak zorunda kaldığım için özür dilerim.
"Aile Birliği" düşüncesine nasıl yürekten bağlı olduğunuzu bilmek cesaretimi arttırdı.
Bağışlayın.
En derin Saygılarımla Başkanım.
Hıncal Uluç
Vatandaş.

(0) (0)
azizelaziz 27.03.2020 11:17

RTÜK'ün koronayı ihlal eden 3 kanala ceza vermesi

Korona virüs yayınlarında yasaları ihlal eden Tele1, Halk TV ve Habertürk'e ceza uygulanmasıdır.

Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın sunduğu "Medya Mahallesi" programında kullanılan "Corona Virüs salgınının sorumlusunun 3. havalimanı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu" ve "salgından etkilenenlerin AK Parti seçmeni olduğu" iddiaları, Üst Kurul tarafından "ayrımcılık" ile "gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal" olarak değerlendirilmiş İlgili yayın nedeniyle Halk TV'ye üst limitten idari yaptırım kararı alınmış.

Üst Kurul toplantısında, ayrıca Halk TV'de yayınlanan "Günaydın Türkiye" adlı programda da Corona Virüsle ilgili hiçbir resmi kaynak tarafından doğrulanmayan birtakım ifadelerin izleyiciler üzerinde korku ve panik havası oluşturduğu kanaatine varıldığı aktarılmıştır.

RTÜK, TELE 1'de yayınlanan "Kulis" ve Habertürk'teki "Para Gündem" programlarında, salgın hastalığa ilişkin, "hiçbir otorite tarafından teyit edilmemiş bilgilerin gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı bir şekilde izleyiciye aktarılması" nedeniyle de her iki yayın kuruluşuna idari yaptırım uygulanmış.

Toplantıda televizyonlardan verilen uzaktan eğitim derslerinde başörtülü öğretmeni eleştiren Can Ataklı'nın yayınlarından dolayı da programın yayımlandığı (bkz.) kanala ceza kesilmiştir.

En çok TELE 1'e kesilen ceza iyi olmuş. Adamın hadsiz hareketleri karşılıksız kalmamış  bu güzel.

 

(0) (0)
orumcekherif 26.03.2020 10:38

ATV'nin koronavirüs nedeniyle evden çalışmak isteyen personeli kovması

Atv’de görev yapan bir çalışan ailesinin rahatsızlığını ve korona korkusunu dile getirince işinden olmasıdır.

atv Avrupa kanalında planlama uzmanı olarak 6 yıldır görev yapan Mustafa Kandemir’in bazı sağlık sorunları bulunan ailesi ile birlikte yaşayan Kandemir, koronavirüs tehlikesi nedeniyle durumu yönetime iletmiş ve görevine son verilmiş.

10 katlı olan ve her katında 100 kişinin çalıştığı bir plazada olası bir salgında hastalığı evine taşıyabileceğinin korkusunu yaşadığını söyleyen Kandemir’e, yöneticilerinden rapor alması veya izinlerini kullanması yönünde tavsiye verilmiş. Ama tepkilerinin şiddetini artırdıktan sonra Genel Müdür Hacı Ali Türkarslan'la görüştürülen Kandemir, bu görüşmede kendisine “Grip gibi bir şey fazla abartıyorsunuz" dendiğini iddia etmiş.

 Kandemir, daha sonra ise 'işyerinde huzuru bozmak ve etik kurallara uymamak" gerekçesiyle işten çıkarılmıştır. atv’de daha sonra enfekte olan kişi sayısının yurt genelinde artması ile birlikte ise evden çalışma uygulamasına geçildiği öğrenilmiştir.

Acaba ne kadar doğru bu haber. Ya adamı direk onlar çıkardıysa bunlar bahane ise? Valla şu lanet virüs korkusu herşey yaptırır insana.

Adam panik olmamıştır belirtisi vardır aşırı rahat takılmıştır. Bunlarda korkup göndermişlerdir. Tek taraflı bakmamak lazım bence 

(0) (0)
UMTSZ 25.03.2020 16:15

Koronavirüs salgınının TRT’ye de sıçraması

10 bine yakın çalışanı bulunan TRT’de ilk koronavirüs vakasının ortaya çıkmasıdır.

TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren, TRT’deki ilk koronavirüs vakasını paylaşmış. Hasta olan kişi 56 yaşındaki bir yayın şefi. Daha önce beynindeki bir rahatsızlık nedeniyle ameliyat olmuş. Hastanede yaptırdığı testler pozitif çıkmış.

Aslında TRT salgına önlem kapsamında harekete geçen ilk kurumlardan biri. Pek çok çalışanını evden çalıştırmaya başlamıştı. Hatta kronik hastalığı olanlar ile hamile personellere izin verilmişti. Ama yayın devam ettiği sürece insana ihtiyaç var. Mecbur bazıları çalışacak. İşte çalışınca da böyle riskler doğuyor maalesef.

İlk vaka ortaya çıkınca spikerler ve stüdyo kameramanları ile Bilim Kurulu üyelerinin "riskli ortam" dediği Sevgi Stüdyosu rejisinde çalışanlar panikte. Ortam iyice gerilmiş diye duydum.

Valla akın akın geliyor virüs. Allah bilir daha kaç kişi çıkar ordan koronavirüsü kapmış. Umarım ucuz atlatırız biran önce.

(0) (0)
zazazula 24.03.2020 17:08

EbaTV öğretmen performansları

Uzaktan eğitime başlayan Eba TV'de öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin performansının değerlendirilmesidir.

Çocuklar eğitimlerinden geri kalmasınlar diye uzaktan eğitime başlayan Türkiye'de bugün ilk ders başladı. 

Kimileri öğretmenlerin anlatım tarzını beğeniyor kimileri eleştiriyor ama bence ufak tefek aksaklıkların dışında öğretmenlerimiz de gayet iyi niyetli, özenli.

Mesela şu öğretmenimiz biraz eleştirilmiş. Ekranda "Kerem ile Emir geldi" yazıyor, öğretmenimiz "Kerem Emir ile geldi" şeklinde okuyor ama olabilir, heyecanlanmıştır kadıncağız.

Bu matematik öğretmeni ise tane tane anlatıp çocukların anlamasını sağlıyor.

Ama bence en iyisi aşağıdaki sarı saçlı hocamızdı. İlkokul 3. sınıf öğretmeni kendisi. Gayet neşeli ve konuya hakim.

İlk günde tüm aksaklıklara rağmen sistem oturacaktır. Veliler ve öğrenciler de biraz sabırlı olsun. Okullarda bile çocukların öğretmeni değişse alışma konusunda sıkıntı oluyor. O yüzden ön yargılı olmadan herkes çıkan öğretmenden bilgi kapmaya baksın. Odaklandıkları şey öğretmenin tipi, ses tonu, bilmem nesi olmamalı.

(0) (0)
attack 23.03.2020 14:54

Eba TV'de öğrencilere ara nağme işkencesi

Koronavirüse önlem için uzaktan eğitime başlayan ve televizyondan ders gören öğrencilerin yaşadığı işkencedir. Milli Eğitim Bakanlığı TRT'de derslere başladı, aralarda 'Ara Nağme' ismiyle müzik dinletiliyor. Yalnız müziğin tasavvuf müziği tarzında olması sanki çocukların alışık olduğu türlerden biraz uzak olmuş gibi. Bırakın ortaokul ve liseye giden çocuklara, ailelerine bile hitap etmiyor.

Videoda görüldüğü gibi evde ders çalışan bir öğrenci isyan ediyor; "Ara nağme Matematik ve Türkçe toplamından uzun sürdü" diyor.

(0) (0)
SeoYoungMin 23.03.2020 11:39

Eba tv frekans ve ders programı

Korona virüs nedeniyle 1 hafta tatil verilen ve 23 mart itibariyle de uzaktan eğitim sistemine geçen milli eğitim balanlığının TRT ile işbirliğiyle ilk ve orta dereceli okullar için kurulan eğitim amaçlı tv kanallarının frekan bilgileridir.

Bakanlık açıklamasına göre, EBA TV için TRT üzerinden 3 ayrı kanal 6 ayrı frekansta yayın yapacak. Bunların 3'ü HD yayın, 3'ü de SD yayın alt yapısıyla planlandı. Öğrenciler için EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise ile 23 Mart Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitime başlayacak.

Ayrıntılı yayın akışı ve ders programı Bakanlığın web sitesinde ve "eba.gov.tr"'den yayımlanacak.

(0) (0)
ayberk74 23.03.2020 09:33

Ulusal Kanal'ın stüdyosunun canlı yayında dezenfekte edilmesi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in kanalı Ulusal Kanal'da yaşanan ilginç olaydır. Koronavirüs salgınına karşı televizyon da önlem almaya başladı. Stüdyolar dezenfekte ediliyor, konuk yorumcuların oturma düzeni 1,5 metre mesafe olacak şekilde düzenleniyor. Bu işlemler yapılıyor ama canlı yayında olanını ilk kez gördük.

Yeri İstiklal Caddesi'nde olan Ulusal Kanal'da sunucu Yeşim Eryılmaz haber sunarken stüdyoya Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı temizlik görevlileri giriyor ve etrafı dezenfekte ediyor. 

Canlı yayın stüdyosuna o görevlilerin habersiz girmesi mümkün değil. Zaten sunucu da söylüyor, "Bizim bunu özellikle yayınlamamızın sebebi temizliğin önemine dikkat çekmekti. Her şeyi devletten beklemeyeceğiz, uymamız gereken kurallara uyacağız" dedi. Örnek olması adına önemli...

(0) (0)
attack 20.03.2020 10:46

Hizmetçiler, Ramo, Jet Sosyete ile Güldür Güldür Show’a ara verilmesi

 Korona virüs önlemlerine her geçen gün yenileri eklenirken, dizilerin ve programlarında ara vermesidir.

Cumartesi akşamları izleyicilerle buluşmaya başlayan Hizmetçiler dizisinin setine ara verildiği ortaya çıkmış.

BKM imzalı iki dizi Ramo ve Jet Sosyete’deye de ara verilmiş. Ayrıca Güldür Güldür Show çekimlerine de ara verilmiş oldu. BKM Film, “TV yapımlarımızın tamamının set çalışmalarına, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında geçici bir süre ara veriyoruz. Bu süreci sağlıkla atlatıp, en kısa sürede yeni bölümlerle bir arada olacağız” denilmiş.

Aslında olması gereken bu biz evimizde güvendeyken onların kalanlık ortamlarda bizi eğlendirmek için çalışmaları haksızlık olurdu. Bencil olmamak gerek hep beraber aşabiliriz bu dönemi buna herkes seferber olursa çok çabuk ve hızlı tehlikesiz geçer.

(0) (0)
murats54277 18.03.2020 12:44

Ahmet Çakar'ın korona virüsten ölenlerin sayısını açıklaması

Beyaz TV'de gündeme gelen korkutucu iddiadır. Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın basın açıklaması yapacağı haberi gelince Beyaz Futbol isimli programın yorumcusu eski hakem Ahmet Çakar tarafından dile getirilmiştir.

Çakar canlı yayında aynen şöyle dedi:

"Maalesef 2 tane vefatımız var koronadan. Sanıyorum Sayın Bakan (Fahrettin Koca) birazdan açıklayacak. Benim devlet içerisindeki bağlantılarım ve doktor olmam nedeniyle bunu üzülerek söylüyorum."

Sonra bakan kameraların karşısına geçti ama ölen kimse olmadığını söyledi. Sadece korona vakası artmış. İnsanları boşuna korkutuyor yalan yanlış bilgilerle. Zaten futbol konusunda şaklabanlık yapıyorlar ama böyle hassas ve ciddi bir meselede yalan söylemeleri yaptırımsız kalmamalı. RTÜK gereken cezayı kesmeli.

(0) (0)
guclup 17.03.2020 11:51

Sinema, televizyon ve reklam çalışanlarının setlere ara verilmesini istemesi

Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan, ölümlere yol açan ve Türkiye'yi de tehdit eden korona virüs salgınına karşı gelen tepkidir. Sinema, televizyon ve reklam sektörünün emekçileri, koronavirüs salgını yüzünden set çalışmalarına geçici olarak ara verilmesini talep ediyor.

Sendika ve derneklerin imzacısı olduğu açıklamada "Geç kaldık dememek için tüm yetkililere sektör bileşenleri olarak çağrımızdır" denildi ve şu açıklama yapıldı:

"Yüksek riskli sınıfta yer alan, yoğun insan ve ekipman sirkülasyonunun olduğu çalışma alanlarımız dizi, sinema ve reklam setlerindeki çalışma koşulları, temel ihtiyaçların karşılanmasındaki bazı zorluklar, bununla birlikte oluşturuması zorlaşan sağlıkla, hijyenik çalışma ortamı güçlükler ve her bir çalışanın potansiyel taşıyıcı olma ihtimali karşısında tüm çalışmaların en az 2 hafta ertelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Dünya Sağlık Örgütü'nün ve ülkemizdeki kamu otoritelerinin koronavirüse karşı aldığı önlemler ve yaptığı uyarılar doğrultusunda; yüksek risk altında çalışanlar olarak, sağlıklı bir ortam oluşana kadar hem kendi sağlığımız hem de virüsün daha hızlı yayılmaması adına; başta Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm bakanlıkların ve devlet kurumlarının setlerin durdurulması ve en az 2 hafta ertelenmesi kararını acil olarak almasını bekliyoruz. 'Geç kaldık' dememek için tüm yetkililere sektör bileşenleri olarak çağrımızdır."

Çağrıyı imzalayan kuruluşlar şöyle:

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği, Film Yönetmenleri Derneği, Görüntü Yönetmenleri Derneği, Kamera Asistanları Derneği, Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası, Reklam Filmi Yönetmenleri Platformu, Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği, Sinema, Reklam, Dizi ve TV Programları Çalışanları Sendikası, Sanat Yönetmenleri Derneği. 

(0) (0)
carizzo 16.03.2020 13:07

TRT’nin koronavirüs nedeniyle çalışanlarını eve göndermesi

Devlet bünyesindeki TRT'de, koronavirüse karşı alınan önlemdir. Türkiye'de de görülen virüs vakası nedeniyle 6 bin kişinin çalıştığı Ankara'daki TRT Yerleşkesi'nde uzaktan erişim yayınlarına geçilmesine karar verilmiş. 

Muhabirden editöre, kameramandan teknik ekibe kadar tüm çalışanlar eve yollanmış. Ekipler ikiye bölünmiş, dönüşümlü olarak 14 gün evden çalışacaklar. Editörler haberlerini evden yazıp gönderecek. Rejideki insan sayısı minimuma çekilmiş. İdareciler işlerini evden yürütecek. Yemekhane de önlem alınan yerlerden. Köşe bucakta dezenfekte çalışmaları başlamış.

Aklın yolu bir. Olması gereken bu zaten. Dünyada da pek çok şirket evden çalışma talimatı veriyor personellerine. Darısı diğer tüm kurum ve şirketlerin başına.

İlla virüs tüm ülkeye yayılınca mı karantinaya geçmek lazım. Bu sefer de biz erken davranalım, sokaklara mecbur kalmadıkça çıkmayalım, tokalaşmayalım, öpüşmeyelim. Evden de çalışabilecek mesleği, işi olanların bu yöntemi uygulaması şart.

(0) (0)
sidarta-82 14.03.2020 16:58

Mehmet Ceyhan'ın Habertürk'teki koronavirüs programını terk etmesi

Habertürk'te Hülya Hökenek'in sunduğu Enine Boyuna programında yaşanan gerginliktir. Koronovirüsün tartışıldığı programa katılan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bir enfeksiyon hastalığının onkolog, fitoterapi uzmanı ve farmatoloji uzmanlarla tartışılmasına sinirlenip yayını terk etti.

Mehmet Ceyhan, farklı alanlarda uzman isimlerin konuya ilişkin yanlış bilgiler verdiğini söyleyerek "Gazetelerden öğrenilenlerle uzman gibi tartışmayı doğru bulmuyorum. Herkesin uzmanlığına saygım var ama bir enfeksiyon hastalığını böyle tartışacaksanız ben gidiyorum zaten, siz tartışın" dedi ve programdan ayrıldı.

Sunucu da prodüktör de konuk seçiminde resmen çuvallamış. Her bölümden uzman çağırmışlar ama konunun odak noktası enfeksiyon, solunum hastalığı. Spiker de ayrı batırdı zaten. Durmadan konukları kesip duruyor. Televizyon tarihinin gördüğü en başarısız moderatörü olabilir kendisi.

(0) (0)
murodo 14.03.2020 15:20

13 Mart 2020 reyting sonuçları

13 Mart 2020 tarihinin reyting sonuçları açıklandı. Cuma günü ekranda kıyasıya bir mücadele yaşandı.

Total reytinglerde en çok izlenen yapım, ATV'de yayınlanan Hercai dizisi oldu. Fatih Portakal ile Fox Ana Haber ikinci, Kanal D'deki Arka Sokaklar dizisi üçüncü, Survivor (TV8) yedinci sırada yer aldı.

AB reytinglerinde ise ilk sırada Fatih Portakal ile Fox Ana Haber var. Star TV'deki Babil dizisi ikinci, Güldür Güldür Show üçüncü, Survivor dördüncü, Payitaht Abdulhamit (Trt1) altıncı, Hercai yedinci, Arka Sokaklar dokuzuncu oldu.

TOTAL

AB

ABC

(0) (0)
tekniker35 14.03.2020 10:48

Show TV'nin 8 Mart videosunda ATV ve Sen Anlat Karadeniz'i gömmesi

Show TV'deki Pazar Sürprizi adlı magazin programındaki kral harekettir. ATV'de yayınlandığı dönemde kadına şiddet bölümleriyle tepki çeken Sen Anlat Karadeniz dizisinden ilgili bir sahneyi gösterip 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için mesaj vermişler. Resmen rakip kanala giydirilmiş.

(1) (0)
limonlimon 09.03.2020 15:17

7 Mart 2020 Cumartesi reyting sonuçları

7 Mart 2020 tarihinin televizyon izlenme oranları belli oldu. Cumartesi günü diziler ve yarışma programları arasındaki kıyasıya çekişme ekrana damga vurdu.

Total reytinglerde en çok izlenen yapım, Fox TV'de yayınlanan Zümrüdüanka dizisi oldu. Show TV'deki Kuzey Yıldızı ilk Aşk dizisi ikinci, TV8'deki Survivor yarışması üçüncü, Gülbin Tosun ile Fox Ana Haber Hafta sonucu dördüncü sırada yer aldı. Kanal D'nin yeni dizisi Hizmetçiler ise sekizinci sırada kaldı. 

AB reytinglerinde ise birinci sırada Survivor var. Zümrüdüanka ikinci, Kuzey Yıldızı ilk Aşk üçüncü, Gülbin Tosun ile Fox Ana Haber Hafta sonucu dördüncü, Hizmetçiler beşinci sırada yer aldı.

(0) (0)
jackport 08.03.2020 09:31

Evkur AVM'nin televizyon reklamlarına yüklenmesi

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) 24 Şubat - 1 Mart 2020 tarihleri arasında 15 televizyon kanalı üzerinden yaptığı reklam ölçümlemesine göre ortaya çıkan tablodur. 

Adet bazında en fazla reklamı veren marka Evkur AVM oldu. Firmanın yayınlanan 2 bin 245 reklamı var. İkinci sırada bin 1930 reklamla Bim Marketleri var. Turkcell ise bin 158 reklamla üçüncü sırada.

Ee tabi ülkede ekonomi kötüye gidiyor. Vatandaşın alım gücü düştü. Diğer marketlerden daha ucuz ürünler satan BİM de insanları çekebilmek için reklama abandı.

Süre kategorisinde ise GSM firmalarının rekabeti söz konusu. İlk sırada Turkcell var. Firmanın reklamları televizyonda 38 bin 034 saniye döndü. Rakibi Vodafone reklamları 25 bin 192 saniye sürdü. Çaykur reklamlarının toplam süresi ise 20 bin 770 saniye.

(0) (0)
furkanozden 03.03.2020 17:34

Fatih Altaylı'nın Ahmet Hakan'ın reyting yalanını ortaya çıkarması

Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın bugünkü yazısında gündeme getirdiği konudur. 

Malum CNN Türk bir süredir iktidar yanlısı, muhalefet karşıtı yayınlar yaptığı gerekçesiyle CHP'liler tarafından boykot ediliyor. Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan da dünkü köşe yazısında (Bkz.) CHP'nin boykotuna maruz kalan CNN Türk'ün reytinglerinin AB kategorisinde zirvede olduğunu iddia etmişti. 

Ahmet Hakan'ın bu iddiasına en sert yalanlama meslektaşı Fatih Altaylı'dan geldi. Sivri diliyle tanıdığımız Altaylı vermiş veriştirmiş. Ya Ahmet Hakan'ın insanları kandırmaya çalıştığını, ya CNN'dekilerin onu kandırdığını, ya da CHP'lilerin boykotunun işe yaramadığını göstermeye uğraştığını söylüyor.

Fatih Altaylı'nın yazısının devamı için; (Bkz.)

Bana da pek inandırıcı gelmedi doğrusu CNN Türk'ün birinci olduğu iddiası. Boykot sonrası Twitter'da binlerce takipçi kaybeden kanalın reytinglerde izleyici kaybetmemesi mantıklı değil.

Bu arada Ahmet Hakan'dan yanıt gelmiş: (Bkz.)

(0) (0)
ozzyksk 03.03.2020 12:39

Ekranda 33 şehit yazısı dururken Turgay Güler 'in gülmesi!

Türkiye'yi yasa boğan şehir haberleri sonrası tüm tv kanalarında olduğu gibi Ülke TV de Hatay Valisi'nin açıkladığı 33 askerimizin şehit olmasını kj denilen alttaki kırmızı banda yazmış. Ama bir farkla ekranda bu acı haber dururken o an konuk ağırlayan Turgay Güler suratına rahatsız edici bir gülümseme yerleştiriyor.

Yani şehitlere az bir saygı beklemek gerçelten çok mu ayıp. Yani bazı kanalalrdan bekliyoruz ya da beklemezsek de yapıldığımda "ya zaten ne beklersin" deniz ama TRT ve Ülke TV'de bunların olması biraz tezat duruyor.

(0) (0)
dirimli 28.02.2020 15:49