Deniz Zeyrek
Deniz Zeyrek
(51 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Deniz Zeyrek 10 Ekim 1972 tarihinde Kars'ta dünyaya geldi. Lise eğitimini Susuz Kazım Karabekir Öğretmen Lisesi'nde tamamladı. Ressam olma hayalleri kurarken öğretmeninin tavsiyesiyle kimya bölümünü tercih etti. Gazi Üniversitesi'nde Kimya okudu. ODTÜ'de Biyoloji bölümünü bitirdi.

ODTÜ yıllarında dergide yazılar yazdı, karikatürler çizdi. Bazı yazıları çeşitli kültür sanat derginlerinde çıktı. Gazetecilik mesleğine 1994 senesinde Evrensel gazetesiyle adım attı ve burada kültür sanat muhabiri olarak görev yaptı. 

1995 yılında Bosna'da yaşanan Srebrenitsa Katliamı'nı takip ederken dış politikayla da ilgilendi. 1996 yılında Küba'nın efsane lideri Fidel Castro ile söyleşi yaptığı Habitat Zirvesi'yle kültür sanattan dış politika muhabirliğine yöneldi. 

İlk sayısı 13 Ekim 1996'da yayınlanan Radikal gazetesinde dış politika muhabiri olarak çalıştı. Afganistan, Kosova, Irak, Filistin gibi kriz bölgelerinde görev yaptı. enerji diplomasisi alanında uzmanlaştı.  2003'te Radikal gazetesinin Ankara Haber Müdürü görevine atandı. 2011 yılında gazetenin Ankara Temsilciliği'ne getirildi.

"AB Haberciliği", "Kriz Ortamında Gazetecilik", "ABD Dış Politikası: Karar Alma Mekanizmaları" gibi uluslararası katılımı olan burslu eğitimler gördü.

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin yönetiminde uzun süre yer aldı. Bir dönem Diplomasi Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Prof. Doğan Tılıç’ın koordinasyonunda hazırlanan "Türkiye’de Gazetecilik" isimli kitabın editörlüğünü yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Düşünce Özgürlüğü ve Basın Özgürlüğü ile ilgili kritik içtihatlarının Türkçeye çevrilmesi, Çağdaş Gazeteciler Derneği Yayınları tarafından kitap haline getirilmesine ilişkin projede yer aldı.

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği’nin ülkeyi bir psikolojik harp alanına çeviren gizli yönetmeliğine ilişkin haberiyle Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’nü aldı.

Deniz Zeyrek evli ve Yağmur isimli bir kız çocuğu vardır. Hobileri arasında atölyesinde müzik dinlemek, resim yapmak, eski plakları toplamak, genetik dünyasını takip etmek vardır.

18 Aralık 2013 tarihinde Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. Doğan Medya'nın Demirören Medya'ya satılması sonrası 2 Ekim 2018 yılında gazeteyle yolları ayrıldı.

2018'in kasım ayında Fox TV'ye transfer oldu. Hafta sonu İlker Karagöz'ün sunduğu sabah haberlerinde siyasete dair yorumlarıyla ekrana geliyor. Habertürk TV'de Ebru Baki'nin sunduğu Para Gündem programının da yorumcuları arasında yer alan Zeyrek, Sözcü gazetesinde ise köşe yazarlığı yapıyor.

(0) (0)
Yorumlar
Tarafsız çok saygın gazeteci' zevkle dinliyor takip ediyorum👏👍
(0) (0)
Serçe🌾 12.11.2020 12:05

Seninle gurur duyuyorum .....
(0) (0)
Karsli murat 21.10.2021 22:39

Tammy Smith e-postama yazıyorum [ tammys15@yahoo.com ]seninle konuşmam gereken önemli bir şey var
(0) (0)
tammys 06.10.2022 11:09

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%100 olumlu
%0 olumsuz
Artı yönleri
Sakinliğine bayılıyorum çok efendi

Eksi yönleri
Buna bakan bunlara da baktı