İsmail Saymaz
İsmail Saymaz
(43 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

İsmail Saymaz; pek kimsenin bilmediği kendi halinde Doğan Medya'nın dönemin önemli fikir gazetelerinden birinde muhabir olarak çalışırken, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın Ali İsmail Korkmaz davası hakkındaki haberleri nedeniyle "Oğlum İsmail" başlıklı bir e-mail göndererek, "adi" ve "şerefsiz" demesi ve sonrasında da bu sözleri nedeniyle 2 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum edilmesinden sonra Türkiye'de daha geniş kitleler tarafından tanınmıştır. Peki kimdir bu ismail saymaz, nereli, kaç yaşında!

11 Temmuz 1980'de Rize'de doğan ve basın dünyasına ilk olarak Rize'de giriş yapan İsmail Saymaz, aslen Erzurum Pazaryolludur. Pek çok akranı gibi İlkokul ve lise öğrenimini Rize'de tamamlayan ve genlik yıllarında da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olan İsmail Saymaz, henüz 15 yaşındayken medya dünyasına merak salmış ve yerel radyolarda edebiyet programalrı yapmaya başlamıştır.

Rize'deki bu ilk deneyiminden kıs abir süre sonra Aralarında İstanbul ve Konya'nında yer aldığı bazı şehirlerde yer alan yerel gazetelerde de gazetecilik yapan İsmail Saymaz, kendisine aşıl çıkışı yaptıran Radikal Gazetesi'ndeki işne de 2002'de başladı.

Daha çok insan hakları ihlalleriyle ilgili araştırma dosyalarına imza atan İsmail Saymaz, 2014 yılında bu yönleri nedeniyle Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yılın "100 Basın Kahramanı" listesinde yer aldı. Radikal Gazetesi'nin kapanmasından sonra burada yer alan pek çok gazetecinin işine son verilirken İsmail Saymaz'a pozitif ayırımcılık yapılık kendisine Hürriyet Gazetesi'nde kadro açılmıştır. Radikalde olduğu gibi Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaptığı dönemde de önemli dosya haberlere imza attı. 24 Ekim 2016 tarihinde FETÖ/PDY üyelerinin iletişim uygulaması olan "ByLock"un patentini elinde bulunduran David Keynes ile yaptığı ve sonrasında farklı kesimlerin eleştirilerine de neden olan röportaj da bunlardan biridir. 

Nisan 2017'de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüle layık görülen ve İsmail Saymaz'ın her fırsatta arkasında durduğu söz konusu bu röportaj sonrası gazeteye soruşturma açılmakla kalınmadı aynı zamanda röportaja imza atan İsmail Saymaz'ın da ifadesine başvuruldu dahası. Sözkonusu röportaj FETÖ/PDY soruşturmalarında da "delil" kabsamında değerlendirildi.

Radikal günlerinden sonra 17 Mart 2020 tarihinde Hürriyet'teki işinden 1 Mayıs 2020'de Bunu Ben de Söylerim adlı programla görev aldığı Best FM'den ayrıldığını açıklayan İsmail Saymaz, Mayıs 2020'de Halk TV'ye transfer.

Halk TV'den sonra Eylül 2020'de Sözcü Gazetesi'yle anlaşan ve burada köşe yazarlığı yapmaya başlayan İsmail Saymaz Sözcü Gazetesi'ndeki yazarlık görevinin dışında halen aralarında Halk TV, TV100 ve HaberTürk'ün de yer aldığı birkaç TV kanalında yorumcu olarak mesleğine devam ediyor.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%57 olumlu
%43 olumsuz
Artı yönleri
Yalın bir anlatıma sahip
tivitrend
İnandırıcılığı yüksek
tivitrend
araştırmacı bir kişiliğe sahip
tivitrend
sokak diliyle konuşuyor
tivitrend

Eksi yönleri
her olaya çok çabuk dalıyor
tivitrend
geçmiş fikirleriyle tezat
tivitrend
veyis ateş ile programdaki tutukluğu
tivitrend
Buna bakan bunlara da baktı