İlker Aksum
İlker Aksum
(50 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Sempatik rollerin vazgeçilmez ismi ünlü oyuncu İlker Aksum, 23 Mayıs 1971 yılında elması ve merhum Süleyman Demirel ile meşhur ilimiz Isparta'da hayata gözlerini açtı. Sanatçının İlkay ve Alpay adlarında ikiz kardeşleri vardır. Alpay Aksum da tıpkı kendisi gibi tiyatroya gönül vermiştir. Annesi Nurtem Aksum, babası ise Subay pilot Bülent Aksum'dur.

Öğrenim hayatına Etimesgut Şeker İlkokulu'nda başlamış ve Liseyi Mehmetçik Lisesi'nde okumuştur. 1989 senesinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'na girdi ve bu bölümü dört yılda bitirerek 1993 senesinde bu okuldan mezun oldu.

1994 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. İlk profesyonel rolü ise Hamlet oyununda Ophelia karakteridir. Vatani göre için Kars Sarıkamış'a gitti. Döndüğünde ise Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda kısa bir dönem, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda ise bir yıl görev aldı. Okuldan arkadaşı olan Devin Özgün Çınar'ın yapmış olduğu teklifle "Sır Dosyası" dizisinde bir bölüm görev almıştır. Bu sayede Taylan Biradeler ile tanışma fırsatı yakaladı. Kısa süre sonra başrolünü bir maymunun oynadığı "Çarli" dizisinde Afakan dayı olarak karşımıza çıktı. Bu rolüyle hatırı sayılır bir tanınırlığa ulaşmıştır. 

İlker Aksum, 2006 yılında ilk kez sinema ile tanıştı. Taylan Biradelerin yönetmiş olduğu Küçük Kıyamet filmiyle, 28. Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan isim oldu. Televizyonda "Birimiz ikimiz için" adlı yarışma programında sunuculuk yaparak o alana da el attı. Sayısız televizyon dizisi ve tiyatro oyununda görev alan Aksum, "Bizim Büyük Çaresizliğimiz" adlı sinema filminde ilk defa başrol olarak sinema severlerin karşısına çıktı.

Usta oyuncu Aksum, Yabancı Damat dizisinde 3 sezon boyunca Ruşen karakterini harika bir şekilde canlandırdı. Yabancı Damat dizisinde oynadığı süre boyunca Türk halkının gönlüne taht kurmayı başardı. Yabancı Damat dizisinin ardından Kara Yılan dizisinde Gaziantep'i işgal eden Fransız komutan rolünü oynadı ve bu rolün de hakkını vererek sadece komedi yapımlarında değil, gerektiğinde her role bürünebileceğini kanıtlamış oldu.

07 Ekim 2012 tarihinde yapılan 49'uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin sunuculuğunu İclal Aydın ile birlikte yapmıştır.

İlker Aksum, Engin Günaydın, Binnur Kaya, Timuçin Esen, Olgun Şimşek ve Taylan Biradeler gibi büyük isimlerle çok eski yıllara dayanan dostlukları vardır.

Aynı zamanda ünlü şarkıcı Halil Sezai Paracıkoğlu ile de yakın bir bağı vardır. Halil Sezai'nin anlattığına göre, üniversite dönemlerinde İlker Aksum çok kez Sezai'nin ev kirasını ödemiş ve ona maddi manevi yardımlarda bulunarak abilik etmiştir.

(0) (0)
Yorumlar

komedi yapımlarda daha çok kendisini gördük ama popüler olan Ramo türü mafyavari dizilerde de çok iyi olacağından eminim.

(0) (0)
grandda 14.01.2020 18:02

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%67 olumlu
%33 olumsuz
Artı yönleri
Neredeyse yaşlanmıyor
tivitrend
Her rol ona gidiyor
tivitrend

Eksi yönleri
Sosyal medyada az görünüyor
tivitrend
Buna bakan bunlara da baktı