Arda Kural
Arda Kural
(41 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Arda Kural 12 Nisan 1982 tarihinde Yalova'da dünyaya gözlerini açtı. Yalova Endüstri Meslek Lisesi'nden mezun olduktan sonra 2 yıl dramaturji ve sinema eleştirmenliği dalında eğitim gördü. 

1999 senesinde kurucusu olduğu Tiyatro Roman Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladı. Ardından Siyah Oyuncular Tiyatrosu'nu kurdu. Bu iki tiyatroda kendi kaleminden çıkan Dokuz Köyden Kovulmak, Ben Değil Kendim, Belirtisiz Nesneler, Siyah Mizah ve Aşk isimli oyunlarda rol aldı.

Bir dönem Kral TV'de VJ'lik yaptı. Televizyondaki ilk projesi Evyah Kızım Büyüdü dizisi oldu. Bu dizide Altay karakterini canlandırdı. Dünyaca ünlü ABD'li oyuncu Leonardo DiCaprio'ya olan benzerliği herkesin dikkatini çekti. Daha sonra Lise Defteri adlı dizide Ediz rolüyle çıktı izleyici karşısına.

Arda Kural kariyer patlamasını ise 2005 yılındaki Emret Komutanım dizisiyle yaptı. Dizide Posta Ferit rolü ile büyük beğeni kazandı.

2010 yapımı Kubilay filminde yaklaşık 22 bin dolarlık alacağını alamayınca maddi sıkıntıya düştü ve psikolojisi bozuldu. 2012'de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı.

Bir yıl sonra taburcu olduğunda oyunculuğa veda ettiğini duyurdu ancak o kararı hastayken verdiği gerekçesiyle oyunculuğa geri döneceğini açıkladı.

Arda Kural son olarak TRT 1'de ekrana gelen absürd komedi dizisi Tutunamayanlar kadrosuna dahil oldu.

(1) (0)
Yorumlar

Seni gördüğüme sevindim hoşgeldin 

(0) (0)
Semra 03.04.2020 18:34

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%0 olumlu
%0 olumsuz
Artı yönleri

Eksi yönleri
Buna bakan bunlara da baktı