Balçiçek İlter
Balçiçek İlter
(51 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:


Balçiçek İlter, 16 Haziran 1973 tarihinde dünyaya geldi. İstanbulludur. 'Notre Dame De Sion Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilen İlter, Kuzey ve Lal isimli ikiz çocukların annesidir, bekârdır.

Gazetecilik kariyerine henüz yirmili yaşlarına gelmeden Cosmopolitan Dergisi’ne çeviriler yaparak başladı.  AKTÜEL’de muhabirlik ve editörlük deneyiminin ardından 1 Numara Hearst Yayıncılık’ta Haber Müdürlüğü ardından Aktüel Dergisi Ankara Temsilciliği görevinde bulundu. Daha sonra 1 numara Hearst Yayıncılık'ın Ankara Temsilciliği görevini sürdürdü.

Aktüel Dergisi’nde başladığı söyleşilerine ''Pazartesi Sohbetleri" adı altında Sabah gazetesinde devam etti. 1999 yılında İstanbul’da aralarında Esquire, Cosmopolitan, Bazaar gibi dergilerin de bulunduğu Sabah Hearst Grubu’nda Dergi Grup Koordinatörlüğü görevini üstlendi.

2002 yılında Türkiye’nin en çok satan gazetelerinden Sabah'ın ilk kadın yazı işleri müdürü oldu. Aynı dönemde düzenli olarak yaptığı siyasi söyleşileriyle ön plana çıktı. Ayrıca köşe yazıları kaleme aldı. Köşesinin ana konularını kadın-çocuk hakları, eşit haklar ve özgürlükler, sivil anayasa, Türkiye'nin gelişimi ve sanat oluşturdu.

2007 yılında TMSF’nin Sabah gazetesine el koymasıyla beraber Habertürk grubuna geçti. Habertürk TV'de 7 yıl boyunca söyleşi programı Söz Sende’yi hazırlayıp sundu. Programda haftanın iki gününü sanatla ilgili söyleşilere ayırdı. Türkiye'nin önde gelen (resim ve plastik sanat) sanatçılarını, sanat eleştirmenlerini canlı yayında ağırladı.

Ardından kanalın ''anchorwomen''ı olarak çalışmaya başladı. Esma Esad'dan Angelina Jolie'ye, Kemal Derviş'ten Ahmet Nazif Zorlu’ya', Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Devlet Bahçeli’ye, Burhan Doğançay'dan Ara Güler'e kadar pek çok önemli isimle söyleşi yaptı. Habertürk Gazetesi'nde de söyleşilere imza attı. Yaklaşık 8 yıl boyunca ''Karşıt Görüş'' adlı tartışma programının moderatörlüğünü yürüttü.

2017'nin Eylül ayında Ciner grubundan ayrılıp Doğuş grubuna geçti. Türkiye’nin en çok izlenen kanallarından Star televizyonunda hafta içi her gün 13.00 ile 16.00 arası yayınlanan gündüz kuşağı programı Balçiçek İlter’le Olay Yeri programını sundu.

Balçiçek İlter aynı zamanda BOBOS Fikir ve Atölye Şirketi’nin kurucu ortağıdır. Şirket reklam ve tanıtım filmleri çekmekte, televizyon kanallarına tematik program hizmeti vermektedir. Şirket İlter'in moderatörlüğünde Türkiye’nin önde gelen ailelerine ‘Aile belgeselleri’ çekmektedir. Bunun yanı sıra şirketlerin üst düzey yöneticilerine ''medya eğitimi'' de vermektedir.

Çaba Derneği ve Sağlık Bakanlığı himayesinde şekillenen sosyal sorumluluk projesi ‘Evinizin Sağlık Elçileri’nin yüzü ve danışmanıdır. 

2019'un Ekim ayından beri hafta içi her gün Kanal D’de gündüz kuşağında yayınlanan "Balçiçek’le Dr. Cankurtaran’’ programının yapımlığını ve sunuculuğunu yapmaktadır.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Çok yönlü bir gazeteci
tivitrend

Eksi yönleri
Çizgisi belli değil
tivitrend
Buna bakan bunlara da baktı