Murat Kosova
Murat Kosova
(50 yaşında) 

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

1974 Şubatında Sinop'un Ayancık ilçesinde dünyaya gelen Murat Kosova çocukluk dönemini İstanbul'da geçirdi. İlkokul ve ortaokulun ardından liseyi İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nde okuyan isim Üniversiteyi ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun olarak tamamladı.

Küçük yaşlardan itibaren spora uğraşmak isteyen Kosova gençlik dönemlerinde voleybola ilgi duysa da babasının yönlendirmesi ile amatör seviyede futbol oynadı. Amatör futbolculuk döneminde sakatlık geçiren Kosova bu sakatlık sonrası yeşil sahalara dönemedi.

Futbol ve spor ile bağını koparmak istemeyen Murat Kosova medya sektörüne yönelerek yine sporun içerisinde kalmayı bildi. Deneyimli spiker ilk olarak 1990 yılında ünlü spor spikeri ve yazarı İlker Yasin’in ekibine dahil oldu ve Show TV'de çalışmaya başladı. İlk zamanlarda spor muhabirliği, ardından spor spikerliği, program yapımcılığı ve spor yazarlığı yaptı.

Murat Kosova farklı maç anlatımı ile bir anda izleyenlerin gönlünü fethetti ve bir tarz oluşturmuş oldu. Spikerliği ile büyük beğeni kazanan Kosova bunun yanı sıra World of Warcraft'da oynadığı Paladin (Saladineyubi) ile AsZune serverında bulunan herkesin kalbini kazandı fakat daha sonradan Özü olan Alliance'dan koparak Horde tarafında yer aldı.

1996 Yılında kurulan NTV kanalının bünyesinde yer alan Murat Kosova aynı kuruluşun bir diğer kanalı NTV Spor'da görev aldı. NTV Spor'un 2018 yılında kapatılmasının ardından NTV'de program ve spor haberleri sunmaya devam eden Kosova halen Rıdvan Dilmen ile beraber %100 Futbol programını sunuyor.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Paladin denilince akla gelen tek isim
Basketbolu sevdiren adam
Konu işi olunca tamamen objektif davranabilmesi

Eksi yönleri
Bazen lafı çok uzatıyor abartı sözlere yer veriyor
Futbol maçlarını basketbol anlatır gibi anlatıyor
Sosyal medya hesaplarının olmaması
Buna bakan bunlara da baktı