Okay Köksal
Okay Köksal
(36 yaşında) 
Sosyal Medya:


Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:
 Türkiye

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Okay Köksal 6 Mayıs 1987 tarihinde Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Ferhatlı köyünde dünyaya geldi. Henüz İlkokuldayken sınıflarına gelen güreş antrenörleri ile tanışması sonucu güreş hayatı başlamış oldu ve Artvin Yusufeli Güreş Eğitim Merkezi’ne seçilen isimlerden biri oldu.

Lise yıllarında Türkiye Şampiyonaları’nda  dereceler almayı başaran isim Yıldız Milli Takımı’na seçildi ve ülkeyi temsil etmeye başladı. İlk uluslararası şampiyonluğunu Fransa’nın Lyon şehrinde yapılan Yıldızlar Grand Prix Turnuvası’nda kazandı.

2004 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde üniversite hayatına başladı. Milli takım hocaları Murat Atmaca, İsmail Zurnacı, Yüksel  Şanlı ve Yakup Topuz; Okay Köksal’ı Ankara Tedaş Spor Kulübü’ne davet ettiler ve böylelikle güreş kariyerini profesyonel olarak bu kulüpte sürdürdü.

2007 yılı Uluslararası Şampiyonlar Turnuvası’nda şampiyonluğu ve Gençler Türkiye Güreş Şampiyonluğu’nu kazanarak milli takıma girmeye hak kazanan Okay Köksal Belgrad’da yapılan Gençler Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya alarak Türk bayrağını göndere çektirmenin haklı gururunu yaşadı. Yine aynı yıl Pekin’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda 2. olarak gümüş madalya sahibi oldu.

2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı’nda mücadele eden isim yine aynı dönemde Büyükler Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazandı. 2010 yılında mezun olup beden eğitimi öğretmenliğine başladı.

2012'de Türkiye Şampiyonası’nda derece alarak güreşe dönüş yaptı. Ankara İlbank Spor Kulübü’nün transfer teklifini kabul ederek, 2013-2017 yılları arasında güreşe ve öğretmenliğe aynı anda başarıyla devam etti. 2018’de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’ne transfer oldu ve hala bu kulübün sporcusu olarak güreş hayatına devam ediyor.

Okay Köksal halen Acun Ilıcalı'nın sunduğu TV8'de yayınlanan Survivor yarışmasında Yunanistan takımına karşı Türkiye'yi temsil ediyor.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Sırtı yere gelmeyen adam gibi adam

Eksi yönleri
Çok gergin bir tavrı var
Buna bakan bunlara da baktı