Dizilerde başrollerden daha fazla sevilen efsane olmuş yan Karakterler!

Sadece Türkiye'de değil dünyanın hemen hemen her bölgesinde dizi ve filmler hikaye olarak iki başrol üzerine kurulur. ve bunlar genellikle erkek egemen anlayıştan dolayı erkek ağırlıklı olur ve yanına da o erkeğe muhtaç bir kadın 2. başrol olarak konumlandırır. Bu durum sadece dizi ve filmlerde değil antik dönemden bugüne değin edebiyat dünyasında da böyledir. Birileri böyle kurgular ve bizlerde bu yönlendirme ile hikayeyi öne sürülen 2 başrol üzerinden okuruz. ama hinlik yaptığımız durumlar da yok değil. Senarist ve yönetmen istediği kadar 2 kişiyi öne sürsün bizler sosyo ekonomik ve piskolojik durumumuza göre çoğu zam da yan karakterlerle gönül bağı kurup onu hikayede kahramanlaştırırız. Olmaz öyle şey diyorsa; mesela Avrupa Yakası dizisini düşün dizi neredeyse unutulup gitti başrolde kim var dı bilinmiyor bile ama yan karakterlerde Burhan Altıntop veya dizide bir iki sezon yer alan Gaffur karekterleri hala hafızalarda.
(0) (0)
1. Erdal Bakkal – Leyla ile Mecnun
Klasikleşen “Çay Erdal Bakkalda içilir” sloganı ile insanları kendisine bağlayan Erdal Bakkal, Leyla ile Mecnun dizisinin vazgeçilmezi haline gelmişti. Bazı sahnelerde konuşmadan bile güldürmeyi başaran Erdal Bakkal parayı ön plana çıkartmasıyla nam saldı. Cengiz Bozkurt’un hayat verdiği Erdal Bakkal karakteri de bundan seneler sonra bile hafızalarda kalacak karakterler arasında.
2. Burhan Altıntop – Avrupa Yakası
Avrupa Yakası günümüzde bile kendinden sıkça söz ettiren, internet üzerinden bolca izlenen diziler arasında. Türk komedi dizilerinin efsanesi arasına giren Avrupa Yakası’nda birbirinden ünlü isimler rol alsa da içlerinden bir tanesi kuşkusuz herkesi gülmekten kırıp geçirdi: Burhan Altıntop! Konuşma tarzı, gereksiz çıkışları ve taklitleriyle izleyenleri kahkahaya boğan Burhan Altıntop başrolleri sollayan yan karakterlerin en başında geliyor. Bu karaktere hayat veren Engin Günaydın’ı da es geçmemek gerek.
3. İsmail Abi – Leyla ile Mecnun
Leyla ile Mecnun dizisinin bu kadar büyük bir kitleye ulaşmasını sağlayan bir diğer isim de İsmail Abidir. Masumane duruşu, bir türlü iş bulamaması ve ailesinin hayatıyla izleyenleri kırıp geçiren İsmail Abinin beklediği geminin gelmemesi de herkesin yüreğine kazınmış bir yaradır. Karaktere hayat veren Serkan Keskin’in muhteşem oyunculu karakter ile izleyiciler arasında bağ kurmasına neden oldu.
4. Ramiz Karaeski – Ezel
Türkiye’de kült diziler arasında yerini alan Ezel dizisinin olmazsa olmazı Ramiz Karaeski nam-ı diyar Dayı! Ezel dizisiyle birlikte gönlümüze taht kuran Ramiz Karaeski verdiği öğütler ile insanları kendine bağladı. Başrolde yer alan Ezel karakterinin önüne geçen Ramiz Karaeski hakkında insanlar yeni bir senaryo istemişti. Tabii ki Ramiz Karaeski’nin bu kadar büyümesinde usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in oyunculuğunu es geçmemek gerek.
5. Light Selami – Çocuklar Duymasın
Haluk’un en yakın arkadaşı Light Selami’yi hatırlamayan yoktur. Eşinden korkması, düşünceli ve iyi niyetli olmasıyla akıllara kazınan Light Selami her zaman başarılı yan karakterler listesinde yerini alacaktır.
6. Ulvi – Geniş Aile
Mahalle komedisinin en başarıları arasında yer alan Geniş Aile, Cevahir ve Koyu Bilal arasındaki çekişmeyi sahne aldı. Ancak dizide bir karakter vardı ki izleyenler gülme krizlerine soktu; Ulvi! Bülent Çolak’ın canlandırdığı karakter Türk televizyonlarının gördüğü en büyük yancısı olarak hafızalarda yer edindi.
7. Süleyman Çakır – Kurtlar Vadisi
Ekranlarda senelerce yer edinen, tekrarını bile milyonlarca kişinin izlediği Kurtlar Vadisi esasında Polat Alemdar karakteri üzerine kurulmuştu. “Bir mafya dizisidir” sloganıyla ekranlarla buluşan dizide ilk 45 bölümüne Oktay Kaynarca’nın hayat verdiği bir karakter olan Çakır damga vurdu. Öldüğü sahnede milyonları gözyaşlarına boğan, hatta bir kesimin öldüğüne inanmadığı bir karakterden bahsediyoruz. Mertliği ve kestiği raconlarla akıllara kazınan Çakır karakteri de efsane yan karakterler arasında.
8. Sezai Usta – Kardeş Payı
Unutulmaz komedi dizileri arasına ismini yazdıran Kardeş Payı dizisinde birçok isim rol aldı. Bunlar arasında en çok akıllara kazınan karakter ise Sezai Usta oldu. Ayhan Taş’ın hayat verdiği karakter umursamaz ve pervasızlığıyla izleyicilerin gözüne girmeyi başardı. Bir daha “cinnah” unutulmaz.
9. Samim Saka – Sıdıka
90’ların unutulmaz komedi dizisi Sıdıka sıradan bir aile hayatını anlatmaktadır. Sıdıka dizisinde akıllara kazınan karakter ise Samim oldu. Sıdıka’nın abisi rolünde rol alan Samim akıllara hala karate tutkusu ve Fenerbahçe sevdasıyla yer almaktadır.
10. Ali – Kuzey Güney
Efsane Türk dizileri arasında bulunan Kuzey Güney dizisi senaryosu itibarıyla ilkleri yaşatan dizi oldu. Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Kuzey karakterinin en yakın arkadaşı Ali, dostluğu, mertliği ve sempatik kişiliğiyle kısa sürede izleyicilerin sevgilisi haline geldi. Rıza Kocaoğlu’nun hayat verdiği karakter Ali’nin öldüğü sahnede izleyenler gözyaşlarına boğuldu. O sahne anketlerde hala Türk dizilerindeki en duygusal sahne olarak birinci olmaktadır. Ah Ali hepimizin yüreğini dağladın…

(0) (0)

erdal bakkalı tek geçerim. "çay erdal bakkalda içilir"

(0) (0)
ozgetastan 17.01.2020 12:55

biri de kalkıp sevilen 5-10 dizi karakterini bir yapımda oynatsa ya aynı karakterlerle, ilginç olmaz mı?

(0) (0)
muratordu 17.01.2020 12:56

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol