Ahmet Yurdakul
Ahmet Yurdakul
(69 yaşında) 
Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Öykü, roman ve senaryo yazarı olan Ahmet Yurdakul 20 Kasım 1954, Balıkesir'de dünyaya geldi. Deneyimli isim İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 1977 yılında mezun olduktan sonra İzmir'e yerleşti. İzmir'de özel sektörde farklı iş denemeleri yapan isim televizyon alanında çalışarak; Sıcak Saatler, Aşkın Dağlarda Gezer, Zor Hedef, Zeybek Ateşi, Çaylak, Gurbet Kadını, Esir Şehrin İnsanları, Kurtlar Vadisi televizyon dizileri ile Kayıp Aşklar adlı televizyon filminin senaryolarını yazdı. 

Farklı gazete ve dergilere yazılar yazan Ahmet Yurdakul'ın ilk öyküsü 1972 yılında Demokrat İzmir  gazetesinde yayımlandı. 

1985 yılında hikayeleriyle Enka Vakfının Bilim ve Sanat Ödülleri yarışmasında mansiyon ve  "Telgraf Telleri"  adlı hikayesiyle Akademi Kitabevi Hikaye Birincilik Ödülünü,  "Kahramanlar Ölmeli"  kitabıyla 1988 Orhan Kemal Roman Armağanını,  Korsanın Seyir Defteri  isimli eseriyle de 1993 Yunus Nadi Yayımlanmamış Roman Ödülünü kazandı.

PEN Yazarlar Derneği ile Edebiyatçılar Derneği üyesi olan isim Kanal D ekranlarında yayınlanan "Bir Litre Gözyaşı" dizisinin senaryosunu yazıyor.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Romanlarındaki akıcı dil inanılmaz
Hikaye roman ve senaryoları parlak zekalı ve yaratıcı

Eksi yönleri
Dizi senaryolarında yazdığı abartılı karakterler
Sosyal medyaya hiç önem göstermiyor
Buna bakan bunlara da baktı