Türker İnanoğlu
Türker İnanoğlu
(87 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:


Firma:

18 Mayıs 1936 yılında Karabük, Safranbolu'da dünyaya gelen Türk sinemasının çınarı Türker İnanoğlu ilk ve ortaöğretimini Safranbolu'da geçirdi. Lise ve yüksek eğitimini İstanbul'da yapan isim Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi grafik bölümündeki yüksek öğrenimini tamamlamadan çok sevdiği sinema mesleğine geçti.
Mesleğe deneyimli yönetmenler Ömer Lütfi Akad ve Nişan Hançer’in yanında asistanlık yaparak başlayan Türker İnanoğlu bu isimler ile 9 film çekti. Usta isim kariyerinin ilk yönetmenliğini 1959 yılında "Senden Ayrı Yaşayamam" adlı filmle yaptı. O yıllarda farklı yapımcılar için 10 adet film çeken isim 1960 yılında kendi şirketi Erler Film’i kurdu.

Türkiye'de sinema sektöründe bir çok konuda öncülük yapan Türker İnanoğlu 1979 yılında Ulusal Video şirketini kurarak Türkiye’de ilk kez video olayını başlatan isim oldu. Deneyimli isim bu dönemde kurduğu şirket ile 1.860 adet video kulübü ile yerli filmlerin video kaset olarak dağıtımını sağladı, böylelikle Türk sinemasının çok büyük bir krizden geçtiği dönemde Yeşilçam’ın 5 yıl boyunca nefes almasını sağladı.

Etkileyici bir vizyona sahip olan Türker İnanoğlu 1985 yılında Türkiye'nin tek kanalı olan TRT'ye programlar çekmek amacıyla bir yapım şirketi kurdu ve o dönem TRT ekranlarında izleyenler ile buluşan onlarca başarılı projeyi hayata geçirdi. İnanoğlu TRT Tecrübesi ile ilerleyen dönemlerde kurulan özel televizyonlara yüzlerce program hazırladı.

1987 yılında "İcraatın İçinden" adlı programı dönemin başbakanı Turgut Özal ile başlatan İnanoğlu, Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz’ın başbakanlık dönemlerinde de aynı programın yapımcılığını sürdürdü. 1994 yılında ATV Televizyonu’nun yönetim başkanlığını üstlenen İnanoğlu, bu kanalın çok büyük aşama yapmasına önemli katkıda bulundu. Öte yandan Süper Kanal adıyla yayın yapan bir de kanal kurdu. Bu kanal halen Kanal D adına "Dream TV" adıyla müzik yayını yapmakta.

Türkiye sinemacılık sektörüne çağ atlatan isim filmcilikle ilgili meslek birlikleri, dernekler ve İstanbul Ticaret Odası meslek komitelerinde uzun yıllar yöneticilik yaptı. Farklı dönemlerde dernekler kuran ve sinema emekçilerine hizmet eden Türker İnanoğlu 1997 senesinde "TÜRVAK" - Türker İnanoğlu Sinema Vakfı’nı kurarak yapımcılığını üstlendiği tüm filmleri ve hakları kendisinde olan TV programlarını bu vakfa devretti. Vakıf, ihtiyaç sahibi sinema çalışanları ve onların ailelerine maddi yardımda bulunmakta, üniversitelerin sinema ile ilgili bölümlerinde okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermektedir.

Türker İnanoğlun'un yaşam öyküsü Giovanni Scoglamillo’nun usta kaleminden yayınlanan "Bay Sinema" adlı kitapta detaylı olarak anlatıldı. Türker İnanoğlu, oyuncu Filiz Akın ile 1964 yılında evlendi. 1974 yılında boşandı.İlker İnanoğlu (d. 20.08.1965) adında oyuncu olan bir oğlu var. 1975 yılında ise Türker İnanoğlu halen evli olduğu oyuncu Gülşen Bubikoğlu ile evlendi. Bu evlilikten kızları Zeynep İnanoğlu (d.1977) dünyaya geldi.

(0) (0)
Yorumlar

Baya başarılı bir adam

(0) (0)
İlknur 06.09.2019 23:08

Tammy Smith e-postama yazıyorum [ tammys15@yahoo.com ]seninle konuşmam gereken önemli bir şey var
(0) (0)
tammys 06.10.2022 11:18

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Türk sinemasının değerini artıran insan
Filiz Akın ve Gülşen Bubikoğlu ile olmayı başarabilen tek erkek

Eksi yönleri
Aşırı eli sıkı yapımcı patron
Türk televizyon tarihinin kara lekelerine imza atan adam
Buna bakan bunlara da baktı