Faruk Aksoy
Faruk Aksoy
(50 yaşında) 

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:

Faruk Aksoy kimdir diye merak edenler için cevap olarak en baştan başlayarak yanıt verelim: 1974’te Sakarya’da dünyaya gelen ve gerek Ülke TV'deki "Haber Servisi" programıyla gerekse Yeni Şafak Gazetesi’ndeki köşe yazılarıyla bilinen yazan Faruk Aksoy Lisans eğitimini Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde tamamladı.

Okul hayatından sonra Kütahya Birlik FM’de program sunucusu olarak işe başlayan Faruk Aksoy, sonrasında ise sırasıyla; BTV’de muhabirlik, haber spikerliği ve kültür/sanat programları sundu. İş yaşamına bu alanda devam eden Aksoy, sonraki dönemlerde ise yenikutahya.com’da da uzun süre köşe yazıları da kaleme aldı. Bir dönem yerel televizyon kanalı Destan TV’de de meslek basamaklarını aşındıran Faruk Aksoy; 2000’lerin başlarında eğitim için gittiği ve önemli mesleki işlere imza attığı Kütahya’dan ayrılarak baba memleketi ve doğup büyüdüğü il olan Sakarya’ya döndü.

Bu dönüş ile birlikte hayat çizgisi de netleşen Faruk Aksoy, takvimler 2005’i gösterdiğinde Kütahyalı Plastik ve Rekonstriktif Cerrahi Uzmanı Dr. Hacer Banu Koç’la evlendi ve yeniden il değiştirdi. Bu seferki durağı Aydın oldu. Aydında bulunduğu dönemde de basın dünyasından ayrılamayan Aksoy, Aydın AyTv ve İzmir Kanal35 televizyonlarında da çeşitli programlara imza attı. Bu dönemde özellikle de İzmir merkezli yerel kanal, Kanal35’te yaptığı "Sokakta Edebiyat" programı geniş kitleler tarafından fazlasıyla sevilip sahiplenildi.

Zaman akıp giderken devlet memuru olan eşinin tayini üzerine 2010’da Kırklareli’ne taşınmak durumunda kalan Faruk Aksoy, burada da medya çalışmalarını devam ettirdi ve hafta sonları tatil olup olmasına bakmadan İstanbul’un yolunu tutup burada yayın yapan ulusal kanal TV5’te, "Haftasonu Haberlerini" hem hazırladı hem de sundu.

İstanbul açılımıyla birlikte televizyonun yanı sıra yakaladığı bilinirlilik ile birlikte geçmişte yaptığı yazarlık serüvenini de devam ettiren Faruk Aksoy, Milat Gazetesi’nde de köşe yazıları kaleme aldı. Televizyonculuk alanında edindiği deneyimlerle birlikte, Beykent Üniversitesi’ne ait Beykent TV’nin kurucuları arasnda da yer alan Faruk Aksoy, aynı kanalda eski genelkurmay başkanı Org. Yaşar Büyükanıt paşa ile programlara da imza atmakla kalmayıp tarihçi Koray Şerbetçi ile birlikte Beykent TV’de, "An ve Zaman" adlı programa da imza attı. Daha sonraki dönemde ise Kanal24’e transfer olan Faruk Aksoy, bu mecradaki bağlantıları sayesinde Yeni Şafak Gazetesi’nden yazarlık teklifi aldı ve bu teklifi kabul ederek Albayrak Medya sürecini başlatmış oldu.  Yaklaşık 4,5 yıl kadar Yeni Şafak’ta köşe yazan ve aynı grubun TV kanalı olan TVNET’te, Karşı Karşıya adlı tartışma programı sunan Faruk Aksoy sonrasında da Kanal 7 medya grubu ile anlaştı ve burada Ülke Tv’de, Haber Servisi isimli programa imza attı.

Halen Başta Habertürk ve HaberGlobal olmak üzere pek çok televizyon kanalında yorumcu olarak ekran serüvenine devam eden Faruk Aksoy, yaptığı yorumlarla farklı kesimlerden destek buluyor.

(0) (0)
Yorumlar
Tammy Smith e-postama yazıyorum [ tammys15@yahoo.com ]seninle konuşmam gereken önemli bir şey var
(0) (0)
tammys 06.10.2022 11:20

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%33 olumlu
%67 olumsuz
Artı yönleri
Tarafsız görünmeye çalışıyor
tivitrend

Eksi yönleri
Yaşından daha yaşlı gösteriyor
tivitrend
Her söze girmek gibi bir huyu var
tivitrend
Buna bakan bunlara da baktı