Mehmet Barlas
Mehmet Barlas
(82 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Gaziantep eski milletvekili Cemil Sait Barlas'ın oğlu olan Mehmet Barlas 1942 Yılında Ankara'da dünyaya geldi. Babasının milletvekili olmasından ötürü doğumundan itibaren hayatı siyasetin içinde geçti. İlkokul ve liseyi Ankara'da bitiren Barlas 1959 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında mezun oldu. 

Mehmet Barlas üniversite dönemlerinde sağ sol olaylarında faal bir şekilde yer alması sonucu babası tarafından İngiltere'ye gönderildi ve burada 4 ay kadar ağır sanayide işçi olarak çalıştı. Barlas ülkeye dönmesi ile beraber Cumhuriyet gazetesinde işe başladı. 12 Mart 1971 tarihinde 12 Mart Muhtırası sonucunda Cumhuriyet gazetesinden kovulunca dokuz ay kadar meslekten uzak kaldı. Kargaşa ortamının sona ermesi ile beraber Barlas TRT'de çalışmaya başladı.

Siyaset ile iç içe büyüyen Barlas hiç bir zaman siyasete atılmadı bunun yerine politik gözlemler yaparak Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Zaman, Akşam, Yeni Şafak gibi birçok gazetede çalıştı ve köşe yazıları yazdı. Gazetelerde yazılarına devam eden Barlas, Turgut Özal döneminde hükümete verdiği destek ile Televizyon ekranlarında boy göstermeye başladı ve ilk olarak Star TV ekranlarında izleyenler ile buluştu.

Barlas 2000 tarihli "Türkiye'de Darbeler ve Kavgalar Dönemi", "Turgut Özal'ın Anıları" (2000) ve 2001 tarihli "Türkiye Üzerine Pazarlıklar" kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu. Aldığı bakanlık teklifini siyasetçi değil, gazeteci olduğu gerekçesiyle geri çevirdi.

Sektörün önemli isimlerinden biri Olan Mehmet Barlas halen NTV ekranlarında Oğuz Haksever ile birlikte Oğuz Haksever'le birlikte "Makam Farkı " adlı müzik programını hazırlayıp sunuyor.

(0) (0)
Yorumlar

başarılı

(0) (0)
uks 29.03.2019 20:33

miğde bulandıran insansı

(0) (0)
babıl 15.05.2019 14:33

Tammy Smith e-postama yazıyorum [ tammys15@yahoo.com ]seninle konuşmam gereken önemli bir şey var
(0) (0)
tammys 06.10.2022 11:17

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Siyasi değerlendirmeleri bir çok kişiye oranla daha doğru çıkan yazar
Saldim cayira ciksin hayira

Eksi yönleri
Her iktidarın adamı olması
Yargısız infaz yaptığı yazıları
Buna bakan bunlara da baktı