Raci Şaşmaz, 30 Ekim 1973 tarihinde Elazığ'ın Sivrice ilçesinde dünyaya geldi. Ünlü oyuncu Necati Şaşmaz'ın kardeşidir. Zaza kökenlidir.

2004 yılında Pana Film'i kurdu. Ancak ağabeyi Necati Şaşmaz ile yaşadığı tartışma sonrası 2014 yılında prodüksiyon şirketinden tamamen çekildi. İnşaat, turizm, sanayi alanlarında yatırım yaptı. İnşaat sektöründe yaşadığı başarısızlıktan sonra televizyon dünyasına geri döndü.

Kariyerine Deli Yürek dizisinin senarist ekibinde yer alarak başladı. Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi, Ayrılık, Eşref Saati, Hayat Kavgam, Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin yanı sıra; Kurtlar Vadisi IrakKurtlar Vadisi TerörMuro - Nalet Olsun İçimdeki İnsan SevgisineKurtlar Vadisi: GladioKurtlar Vadisi Filistin adlı sinema filmlerinde hem senarist hem yapımcı olarak yer aldı.

Ayrıca "Fesupanallah", "Nazlı Yarim", "Ben Onu Çok Sevdim" dizilerinde yapımcı; "Avcı" dizisi ve "Deli Yürek-Boomerang Cehennemi" filminde senaristti.

Oyunculuğa da el atan Raci Şaşmaz, Kurtlar Vadisi dizisinin ilk bölümlerinde Polat Alemdar’ın Polat Alemdar olmadan önceki hali olan Ali Candan karakterini canlandırdı.

Raci Şaşmaz, 2015 yılından bu yana ATV'de yayınlanan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinin hem yapımcılığını hem de senaristliğini üstleniyor.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Yaratıcı kişiliğe sahip
Nokta atışı ve uzun soluklu projelere imza atıyor

Eksi yönleri
Senaryolarında şiddet olaylarını abartıyor
Hakkında çıkan dolandırıcılık iddiaları
Buna bakan bunlara da baktı