ATV

Telefon:
444 8 881

Adres:
Barbaros Bulvarı, Cam Han, No:153, Beşiktaş / İstanbul


ATV

ATV; 90'lı yıllarda Türkiye'de "devlet televizyonu" tekelinin Turgut Özal'ın girişimiyle kırılması ile devlete ait televizyon sektörünün özel kesime de açılması sonrası birçok kanalla birlikte 9 Eylül 1992'de Satel (Sabah Televizyonu) adıyla Dinç Bilgin tarafından kuruldu.

İlk anchorman'i Güneri Civaoğlu olan kanal 12 Temmuz 1993 itibarıyla şimdiki ismi olan ATV ile yayın yapmaya başladı.

atv, 90'lı yıllarda TRT, Star TV, Show TV ve Kanal D'den sonra yayınladığı Süper Baba, İkinci Bahar, Çiçek Taksi, Tatlı Kaçıklar, Mahallenin Muhtarları, İlişkiler, Gurbetçiler, Sıcak Saatler, Baba Evi, Böyle Mi Olacaktı, Affet Bizi Hocam gibi yerli dizileriyle de büyük seyirci kitlesine sahip oldu.

Tartışma programlarında çığır açan Siyaset Meydanı'nda 1994 yılında yayınlanan ilk sezonu atv'ye çok büyük reyting sağladı.

Mayıs 2005 yılında Ciner Grubu tarafından satın alınan kanal, 1 Nisan 2007 tarihinde içlerinde Kanal1 ve Sabah Gazetesi'nin de bulunduğu birçok televizyon kanalı ve gazeteye Merkez Medya Grubu iştirakleri dahil TMSF tarafından el konuldu.

2007 yılında gerçekleştirilen ihale sonucu atv ve Sabah Gazetesi'nin sahibi Merkez Yayıncılık, Çalık Holding'in sahibi olduğu Turkuvaz A.Ş.'ye satıldı. Halen Turkuvaz Medya Grubu'na bağlı olarak yayınlarını sürdüren Kanal; 2013 Aralık ayında Kalyon İnşaat sahibi olduğu Zirve Holding patronu Orhan Cemal Kalyoncu tarafından satıldı.

Halen a2, a Haber, a Spor, a News, minikaGO, a Para, Radyo Turkuvaz, Vav Radyo, Sabah gazetesi, Yeni Asır gazetesi, Takvim gazetesi ve Fotomaç gazetesi bünyesinde bulunuyor.

ATV, 4 Eylül 2013'ten itibaren 16:9 geniş ekran formatına geçmiştir.