Bora Tekay
Bora Tekay
(48 yaşında) 
Sosyal Medya:


Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

9 Haziran 1974'de Bursa'da doğan Bora Tekay, İstanbul Robert Kolej mezunu. Bora Tekay 1992 yılında mezun olduktan sonra eğitimine New York'ta bulunan Bard College'de sinema  ve tiyatro okuyarak devam etti.

Yönetmen ABD geçirdiği eğitim esnasında sinema alanındaki başarılarından dolayı Towbin Ödülü aldı ve burada kaldığı dönemde bir çok tiyatro oyununda oyuncu olarak sahneye çıktı. Tekay bunlarla yetinmeyerek ABD serüveninde iki oyun yönetti ve 8 kısa film çekti. 

Tecrübeli yönetmen ABD Macerasının ardından Türkiye'ye dönmesi ile beraber kısa süreli olarak NTV'de çalıştı. 1999 yılında Haluk Özenç, Kaan Kural ve Özgür Ercan'la birlikte Konsey filmi kurdu. Fasulye, kendisinin yönettiği ilk Uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyor.

Başarılı isim bir çok dizide yönetmenlik yaparken son olarak Kanal D ekranlarında yayınlanan Çocuklar Duymasın adlı dizide yönetmen koltuğuna oturdu.

(0) (0)
Yorumlar
Seyirciyi salak yerine koyup gülme efektleri koyarak nerde gülünecegini söyleyen geri zekalı yönetmenleri sevmiyorum. Umarım bu tür yönetmenler bunu okur.
(0) (0)
Eddy 15.03.2021 03:08

Tammy Smith e-postama yazıyorum [ tammys15@yahoo.com ]seninle konuşmam gereken önemli bir şey var
(0) (0)
tammys 06.10.2022 11:19

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Yapımları standartların üstünde
Seksenler dizisi ile sanatında zirve yapan isim

Eksi yönleri
Sosyal medya kullanımı inanılmaz zayıf
Fasülye gibi bir efsaneden sonra o diziler oldu mu? Olmadı!
Buna bakan bunlara da baktı