Ferdi Akarnur
Ferdi Akarnur
(78 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Samsun'da 27 Ocak 1946 yılında dünyaya gelen Ferdi Akarnur öğrenim hayatını Samsun'da geçirdi ve son olarak Sanat Enstitüsü Motor bölümünden mezun oldu. Deneyimli oyuncu ilk olarak sahneye Reşat Nuri Güntekin’in tek perdelik "İstiklal" adlı oyunuyla adım attı. Tiyatronun Samsun'da sevilmesi adına 1966 yılında Öğretmenler Derneği ile Samsun Oda Tiyatrosu’nun kuruluşunda yer aldı.

Ferdi Akarnur aynı yıl içerisinde ODTÜ Amatör Tiyatro festivalinde deli kaymakam rolü ile "En iyi erkek oyuncu" seçildi. Samsun Oda Tiyatrosu’suna da "En iyi grup" ödülü aldı. Ödüllerin ardından 1966 yılının bitimine doğru başarılı oyuncu Samsun'dan ayrılarak İstanbul'a geldi ve Orhan Erçin Tiyatrosu’nda profesyonelliğe ilk adımını attı.

Profesyonelliğe ilk adımın ardından efsane isim Avni Dilligil tiyatrosunda 4 yıl geçirdi ve buradan Lale Oraloğlu tiyatrosuna geçişi yaptı asıl yükselişini ise 1980 yılında Levent Kırca tiyatrosuna katılarak yaptı. Levent Kırca ile kariyerinde hızla yükselen isim 92 yılında Yasemin Yalçın Tiyatrosuna katıldı. Başarılı tiyatrocu bu sürecin ardından 1986 yılında tekrar Kırca tiyatrosuna döndü ve Olacak O Kadar adlı unutulmaz programda yer alarak tanınırlığını artırdı.

Ünlü oyuncu bir çok film ve tiyatroda yer almasına karşın Türk halkı tarafından tamamen tanınmaya 2002 - 2014 yılları arasında "Çocuklar Duymasın" adlı dizide Meltem karakterinin babası olan Müsteşar Kemal karakterine can vermesi ile başardı. Çocuklar Duymasın dizisinin ardından TRT ekranlarında yayınlanan Zengin Kız Fakir Oğlan dizisinde Mahmut bey karakterine can veren deneyimli isim ve bu rolü ile büyük beğeni kazandı.

Sanatçı halen Kanal D ekranlarında devam eden Çocuklar Duymasın adlı dizide rol alıyor.

 

(0) (0)
Yorumlar

Merhaba, ben burada yeni benim adım katie, profiline rastladım ve seninle ilgilenmeye başladım, lütfen bana e-posta adresimle (katiehiggins02@yahoo.com) yaz.

Teşekkür ederim,

Katie

E-posta: katiehiggins02@yahoo.com

(0) (0)
katie2020 03.05.2020 19:17

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%71 olumlu
%29 olumsuz
Artı yönleri
Mimikleri ile kendini sevdiren tiyatrocu
Her yönü ile kaliteli insan
Siyaset adamı tiplemelerini Türkiye'de en iyi yapan isim
Hemşerimdir çok iyi baba rolü yapar çok iyi bir oyuncudur
Müsteşar Kemal

Eksi yönleri
Hep aynı tür karakterler oynaması
Çocuklar Duymasın'da rol alması
Buna bakan bunlara da baktı