Cengiz Bozkurt
Cengiz Bozkurt
(55 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

24 Aralık 1965 Nevşehir doğumlu olan Cengiz Bozkurt 9 yaşına kadar Nevşehir’de yaşadı, 15 Yaşına kadar Adapazarı'nda hayatına devam eden isim daha sonra Ankara'ya yerleşti ve ODTÜ Fizik bölümünü kazandı. Sanatçı ODTÜ'de okurken gördüğü bir tiyatro ilanı ile sahneye adım attı. oyuncunun tiyatro aşkı ağır basınca Bozkurt fizik bölümünden ayrıldı ve okulda tanıştığı bir İngilizce öğretmeni ile evlenip İngiltere’ye gitti.

14 yılık İngiltere serüveninde işportacılık, taksi şoförlüğü, bulaşıkçılık, garsonluk, tezgahtarlık, mahkeme tercümanlığı gibi işlerde çalıştı. Son dönemlerde orada faaliyet gösteren bir eğitim kurumu bünyesinde Türkçe tiyatro yapmaya başladı. 

Eğitimini tamamlamak isteyen tecrübeli isim burada Londra Üniversitesi’ne bağlı Goldsmiths, University of London'da "BA Media and Communications" bölümünden (Goldsmiths Güzel Sanatlar Fakültesi’nden) 1996 da mezun oldu. 2000 yılında Londra'da kurucuları arasında olduğu, Arcola Theatre'ın Genel Sanat Yönetmenlik görevini üstlenen Bozkurt 2003 yılında Türkiye'ye kesin dönüş yaptı.

Türkiye'ye dönen isim bir çok oyun sahneleri ve Tiyatro oyunları yönetti. Tiyatro'da yaptığı işlerin başarısından sonra, televizyonda ve sinemada da çalışmalar yapmaya başladı. Kamera önünde yaptığı işlerde de tiyatroda olduğu gibi önemli etkiler elde etti. Oynadığı dizilerdeki roller ile fenomenler oluşturdu.

Oyuncunun tüm Türkiye tarafından tanınması ve sevilmesi TRT-1 ekranlarında yayınlanan "Leyla ile Mecnun" dizisi sayesinde oldu. Bu dizide Erdal Bakkal karakterine can veren sanatçı büyük beğeni topladı ve devamında Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Kaybedenler Kulübü, Öz Hakiki Karakol, Berlin Kaplanı, Ben de Özledim, Sen Aydınlatırsın Geceyi,  Eyvah Eyvah 3, Pek Yakında, Kara Bela, Görünen Adam, Küçük Esnaf, Mutluluk Zamanı gibi birbirinden önemli projelerde yer aldı.

Cengiz Bozkurt Halen TV8 ekranlarında yayınlanan "Jet Sosyete" adlı dizide Cengiz Özpamuk karakterine can veriyor.

(0) (0)
Yorumlar
Çok komik ve başarili oyuncu. Severek izliyoruz.. Tesekkurler
(0) (0)
Hazal 28.07.2020 15:00

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol
%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Mütevazi ve güler yüzlü insan
Erdal Bakkal rolüyle müthiş bir iş çıkarmış, oldukça komik eğlenceli bir karaktere hayat veren süper yetenekli insan

Eksi yönleri
Her projede boy göstermesi sıkmaya başladı
Gözleri fıldır fıldır dönen ve kısık sesle konuşan üçkağıtçı adam rolünden derhal çıkması gereken oyuncu.
Buna bakan bunlara da baktı