Ercan Kesal
Ercan Kesal
(65 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Türk sinema ve dizilerinin usta ismi Ercan Kesal, 1959 yılında Nevşehir'in Avanos ilçesinde hayata gözlerini açtı. İlk ve orta öğrenim hayatını Avanos, liseyi ise Nevşehir'de bitirdi. 1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Kesal, yıllarca hastalara deva olabilmek amacıyla tıp doktoru olarak görev yaptı ve sağlık alanlarında birçok kurumda yöneticilikle uğraştı.

Türk sineması ve dizilerinde birçok rolde farklı karakterlere büründü. İlk olarak Nuri Bilge Ceylan'ın "Uzak" filmiyle kamera karşısına geçen Kesal, aynı yönetmenin "Üç Maymun" ve "Bir Zamanlar Anadolu’da" filmlerinde hem senaristlik hem de oyuncu olarak görev aldı. Daha sonra Vavien", "Saç", "Küf", "Yozgat Blues", "Sen Aydınlatırsın Geceyi", "Hükümet Kadın (1-2)" ve "Ben O Değilim" gibi gişede başarılı olmuş filmlerde oyunculuk becerisini konuşturan Kesal, oyuncu ve senarist kimliğiyle ulusal ve uluslararası festival ve ödül törenlerinde birçok ödüle layık görüldü.  

Doktorluk, senaristlik ve oyunculuk konusunda başarılı olan Ercan Kesal, kitap yazarlığı konusunda da hünerlerini gösterdi ve "Peri Gazozu" isimli kitabı İletişim Yayınlarıyla 2013 yılının Temmuz ayında raflardaki yerini aldı. İlk kitabının ardından 2014 yılında ‘’Evvel Zaman’’ kitabı da yayınlandı. "Nasipse Adayız" isimli kısa romanı ise 2015 yılında okuyucuylarıyla buluştu.

Kendisi gibi oyuncu olan Nazan Kesal'la mutlu bir evlilik sürdüren Ercan Kesal'ın Poyraz adında bir de çocuğu bulunuyor 

Farklı dallarda sayısız başarılara imza atan Ercan Kesal, Ay Yapım'ın Show TV'de yayınlanan Çukur dizisindeki İdris Koçovalı karakterine hayat verirken birçok yeni projelere imza atmaya devam ediyor.

(0) (0)
Yorumlar
Tammy Smith e-postama yazıyorum [ tammys15@yahoo.com ]seninle konuşmam gereken önemli bir şey var
(0) (0)
tammys 06.10.2022 11:16

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Babacan tavırları beğeniliyor
10 parmağında 10 marifet

Eksi yönleri
Az sayıda film ve dizide rol aldı
Mafya dizileri bunalttı
Buna bakan bunlara da baktı