Mert Fırat
Mert Fırat
(43 yaşında) 
Sosyal Medya:


Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Orta okul yıllarında tiyatroya merak saran Mert Fırat 10 Ocak 1981 Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi'nde okuduğu dönemlerde para kazanmak için bir süre garsonluk yapan isim biriktirdiği paralarla İsveç'e kız arkadaşının yanına gitti. İsveç’te yine garsonluk yapan isim burada radyo televizyon eğitimi gördü. Üniversiteyi  tamamlama kararı alan oyuncu Türkiye'ye döndü ve 2006 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Tiyatro bölümünden mezun oldu.

2001-2005 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. Oyun Atölyesi’nin Hırçın Kız (2006), Testosteron (2008-2012), Antonius ile Kleopatra (2012-2013) oyunlarında rol aldı. Özellikle "Hırçın Kız" oyunu ile büyük bir çıkış yakalayan Mert Fırat ‘Yersiz yurtsuz’, ‘Binbir Gece’, ‘Kapalıçarşı’ gibi dizilerde boy gösterdi.

2005 yılından itibaren birçok TV projesinde görev alan Mert Fırat Senaryosunu İlksen Başarır’la birlikte yazdığı ve başrolünü oynadığı "Başka Dilde Aşk" adlı sinema filmi ile büyük bir çıkış yakaladı. Ardından senaryosunu yazdığı "Atlıkarınca" filminde oynadı. Bu süreçte gelen reklam filmi tekliflerini de değerlendiren isim tüm Türkiye tarafından tanındı.

Yakışıklı oyuncu 2013 yılında açılan moda sahnesi’nin kurucularındandır. Moda sahnesi’nin Bütün Çılgınlar Sever Beni (2013), Parkta Güzel Bir Gün (2014), En Kısa Gecenin Rüyası (2015) oyunlarında oynadı.

Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı 'Kelebeğin Rüyası' adlı sinema filminde Kıvanç Tatlıtuğ ile başrolü paylaşan Mert Fırat, 22 yaşında veremden hayatını kaybeden Türk şair Rüştü Onur’u canlandırdı ve performansı uzun süre konuşuldu. 

Mert Fırat halen Star ekranlarında yer alan Ufak Tefek Cinayetler dizisinde başrol oynuyor ve Serhan karakterine can veriyor.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Tiyatro,Film,Dizi,Müzik fazla söze gerek yok
Rollerine gerçekten iyi hazırlanıyor
Disiplinli iş anlayışı

Eksi yönleri
Kendini farklı tanıtan göründüğü kadar iyi olmayan kişi
Şarkıları katleden oyuncu
Görüntü etiler ruh bağcılar
Buna bakan bunlara da baktı