Star TV

Telefon:
0212 335 00 00

Adres:
Maslak Mah. G-45 Ahi Evran Polaris Cad. Doğuş Medya Center No:4 Maslak-Şişli/İstanbul


Star Tv, test yayınına başladığı 5 Mayıs 1990 itibaren birçok diziye, televizyon programına, belegsele ve nitelikli haber yayınınlarına ev sahipliği yapmış Türkiye’nin ilk özel kanalıdır. 

Kanal, 50.000 frank sermaye ile Cem Uzan, Kemal Uzan ve Turgut Özal’ın oğlu Hakan Özal tarafından kuruldu. Kurulduğu yıllarda radyo vericileri TRT’nin tekelinde olduğu için bu sorunun aşılması amacıyla Mecliste vericileri PTT’ye devredilmesi kararı çıkarıldı. Ancak daha sonra vericiler koalisyon döneminde yeniden TRT’ye geri verildi. 

Magic Box İnternational Corporation çatısı altında kurulan ve Dallas, UEFA, Turkcell süper lig derbileri de bedava yayınlandığı o ilk yıllarda Star Tv’nin ilk logosu da sıralar maviydi.

2000'li yılar ve Uzanlar'ın batışından sonra Uzan Grubu’nun tüm malların yönetimi TMSF'ye geçti. Bir süre TMSF yönetinde yayına devam eden kanal 26 Eylül 2005 tarihinde 306 milyon dolar karşılığında Doğan grubu tarafından devralındı. Kanalı devralan Doğan Grubu döneminde kırmızı logoya geçildi. Bu satınalmadan sonra Kanal D’de yayınlanan bazı önemli dizilerin ve yayınları Star Tv'ye transfer edildi ve bu geçişler de “in House transferi” olarak adlandırıldı.

Doğan Grubu bünyesine ve özellikle Uğur Dündar'ın Anahaber sunumuyla büyük başarlı kazanan Kanal 17 Ekim 2011 tarihinde 336 milyon dolara Doğuş Grubu'na satıldı. Uğur Dündar'ın işine son verilmesine neden olan bu satış sonucunda ise ilk web yayını uygulamasına geçildi.

Kanal halen Doğuş Yayın Grubu bünyesinde yayınlarına devam ediyor.