Nurgül Yeşilçay
Nurgül Yeşilçay
(48 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Tecrübeli oyuncu Nurgül Yeşilçay, 26 Mart 1976 yılında Afyon'da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İzmir'de tamamladıktan sonra 2001 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tiyatro bölümünü bitirdi. Öğrencilik yıllarında usta isimler Şener Şen ve Türkan Şoray ile birlikte kamera karşısına geçtiği "İkinci Bahar" dizisindeki Gülsüm karakteriyle ilk televizyon deneyimini yaşadı. Usta yönetmen Çağan Irmak'ın 2002 yılında yönettiği, başrollerini Özcan Deniz'le paylaştığı "Asmalı Konak" dizisiyle birlikte kariyeri yukarıya doğru ivme kazandı. Aynı yıl içerisinde "Mumya Firarda" filmiyle beyaz perdeye de ilk adımını atmış oldu. Sinemada başarılarını "Eğreti Gelin" filmindeki "Kostak Emine" rolüyle 12. Adana Altın Koza Film Festivali’nde kazandığı "En İyi Kadın Oyuncu" ile taçlandırdı.

Oyunculuğuyla sürekli gündemde olan Yeşilçay, 26 Ekim 2004 tarihinde ünlü oyuncu Cem Özer’le dünya evine girdi. 22 Mayıs 2005’te oğlu Osman Nejat’ı dünyaya getirdi. 6 yıl süren evliliğin ardından Cem Özer'le boşandı. ATV'de yayınlanan Belalı Baldız dizisinde Kenan Işık'la birlikte başrolde yer aldı. 

2006 yılında yönetmen Fatih Akın'ın senaryosunu yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği "Yaşamın Kıyısında" filmindeki "Ayten Öztürk" adındaki lezbiyen karakter ile beğeni topladı. Film daha sonra 60. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı ve "En iyi Senaryo" ödülüne layık görüldü.

2010’da "Aşk ve Ceza", 2012’de "Sultan" adlı dizilerde 2013’de ise "Aşk Kırmızı" filmlerinde kamera karşısına geçti. Aynı yıl içerisinde "Bebek İşi" ve 2014’de "Cinayet" dizilerinde rol alırken, 2014 yılındaki Paramparça dizisindeki Gülseren karakteri oldukça beğeni topladı. Dizi kariyeri oldukça kabarık geçen Nurgül Yeşilçay, 2016 yılında "Muhteşem Yüzyıl Kösem" dizisinde "Kösem Sultan" rolü ile izleyenlerin karşısına geçti. Dizinin final yapmasının ardından Show TV'de yayınlanmaya başlayan "Gülperi" dizisinde çocukları için hayatından ödün veren ve umudunu kaybetmeyen bir anne rolüyle ekranlara geri döndü.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Oyunculuk becerisi çok yüksek
Farklı rollerin hakkını veriyor

Eksi yönleri
Donuk bir mizacı var
Ezilen kadın rollerinde hep aynı tarzda oynuyor
Buna bakan bunlara da baktı