Halit Ergenç
Halit Ergenç
(53 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

Türk dizi ve tiyatro oyuncusu Halit Ergenç, 30 Nisan 1970 tarihinde İstanbul'da hayata gözlerini açtı.

Ortaokulu Beşiktaş Atatürk Lisesi'nde tamamladı. Lisans eğitimi için ise İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri bölümüne girdi. Fakat burayı tamamlamadı ve eğitimini ikinci yıl yarıda bıraktı. Ardından girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Opera ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu bölümlerini başarıyla bitirdi ve lisans eğitimini tamamlamış oldu.

Hayatında çok büyük bir öneme sahip olan opera, bale ve müzikal gösterileri arasında The Adventures of ZAK-Kate, Tatlı Charity, Beni Seviyor, Kral ve Ben, Amphitrion, Evita, Hayalet ve Ötekiler, Şarkılar Susarsa vardır.

Tiyatro alanında da usta bir isim olan Ergenç, Bugün Git Yarın Gel, Popcorn, Arapsaçı, Sevgilime Göz Kulak Ol gibi oyunlarda sahnede yer almıştır. 

Tiyatro sahnelerindeki başarısını televizyona da taşıyan Halit Ergenç, kendisini neredeyse dünyaya tanıtan Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Kanuni Sultan Süleyman rolü dışında, Hiç Yoktan Aşk, Ölümün El Yazısı televizyon filmleri, Böyle mi Olacaktı, Kara Melek, Dedem Gofret ve Ben, Esir Şehrin İnsanları, Zerda, Aliye dizilerindeki performanslarıyla da akıllarımıza kazınmıştır.

İzlenme rekorları kıran Binbir Gece dizisi ise kariyerinin zirve işlerinden biri olarak hafızalarımızda yer etmiştir. Bu dizide göstermiş olduğu üstün performans sonrası En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Kelebek ödülünün sahibi olmuştur.

Ünlü oyuncu Binbir Gece dizisinde tanıştığı rol arkadaşı Bergüzar Korel ile 2009 yılında evlenmiştir. Bu evlilikten ise Ali Ergenç isminde bir erkek çocuğa sahiptir.

Muhalif duruşuyla bilinen sanatçı halk tarafından oldukça sevilen isimlerin başında geliyor.

Şu anda Star TV'nin Babil dizisinde başrol olarak yer almaktadır.

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%50 olumlu
%50 olumsuz
Artı yönleri
Oyunculuğun sözlük karşılığı
tivitrend

Eksi yönleri
Sanki hep aynı bakıyormuş gibi duruyor
tivitrend
Buna bakan bunlara da baktı