Selen Uçer
Selen Uçer
(38 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

5 Mayıs 1983 tarihinde İstanbul'da doğan Selen Uçer İstanbul'un Karaköy semtinde bulunan Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü'nden mezun oldu. Başarılı isim bu dönemde Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda oyunculuğa başladı. Oyunculuğun yanı sıra güzel oyuncu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'nde Gül Sabar’ın öğrencisi olarak şan eğitimi gördü.

Işıl Kasapoğlu’nun öğrencisi olarak Akademi İstanbul’da görev alan Selen Uçer daha sonra ABD Chicago'daki Roosevelt Üniversitesi'nde 2000 yılında burslu olarak oyunculuk ve tiyatro alanında yüksek lisans eğitimini yaptı. Uçer kariyerindeki en önemli adımı 2002 yılında New York’da prestijli off-Broadway tiyatemble Studio Theatre’da stajyer oyuncu olarak sahneye çıkarak attı.

Yıllar 2003'ü gösterdiğinde Selen Uçer kendi yazdığı "Amerikan Rüyası"(Dream in New York) adlı oyununun başrolünü üstlendi. Oyun festivallerde, off-Broadway sahnelerinde oynandı. Moskova Sanat Tiyatosu'nun New York atölyesine katılan başarılı isim 2004 yılında İstanbul'a dönüş yaptı.

İstanbul'a dönen oyuncu ilk iş olarak Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü'nde ‘Doğaçlama’,’Komedi ve Karakter’, ‘Oyunculuk için Ses Kullanımı’ dersleri verdi ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde atölye çalışmaları yürüttü. Güzel isim öğretim görevi yanı sıra  İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen ‘Kantocu’ müzikalinde yer aldı. 2011 yılında Afife Tiyatro Ödülleri’nde "Yılın En Başarılı Müzikal/Komedi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü kazanan oyuncu Tiyatro DOT’da çalışmalarına devam etmektedir.

Oyuncu 2000 yılında beyaz perde ile "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" filminde oynadığı "Fatma" rolü ile tanıştı. Bu filmin devamında deneyimli oyuncu bir çok sinema filminde ve televizyon dizisinde rol aldı. 

Selen Uçer, son olarak rol aldığı Koca Koca Yalanlar adlı dizide Nilgün karakterine hayat veridi.

 

 

 

 

(0) (0)
Yorumlar
Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%67 olumlu
%33 olumsuz
Artı yönleri
Yetenekli, doğal enerjisi fışkıran biri
Kıro tarzı konuşmanın yakıştığı ender kadın oyuncu
Her rolü farklı olmasına karşın hepsinde başarılı
Geç keşfedilmiş başarılı aktris

Eksi yönleri
Alnı yüzünden devasa gözüken kafası
Ağlama sahnelerinde başarılı değil
Buna bakan bunlara da baktı