Zafer Ergin
Zafer Ergin
(81 yaşında) 
Sosyal Medya:

Meslek:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Boyu:

Kilosu:

Eğitimi:

Kanal:

Programlar:

1942 Ankara doğumlu olan deneyimli isim  Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Tecrübeli isim Ankara Deneme Sahnesi'nden yetişmiş ve bir çok dizi ve filmde farklı roller üstlenmiştir. 1961 yılında Devlet Tiyatrosu ailesine katılan efsane isim 1983 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan, İstanbul Devlet Tiyatrosu'na geçmiştir.

1988 yılına kadar İstanbul Devlet Tiyatrosunda oyuncu olarak görev alan Zafer Ergin 1998 - 1990 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi ve 2005 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Ergin Devlet Tiyatrosu ile 60 dan fazla oyunda sahne aldı. Konuk olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde müzikallerde görev alan tecrübeli isim birçok radyo oyununda da görev üstlendi.

Ses sanatçılığı da yapan Ergin karizmatik ses tonu ile kendine hayran kitleleri yarattı. Zafer Ergin sahne ve yöneticilik tecrübeleri genç nesillere aktarmak amacıyla 7 yıl süreyle değişik üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı fakat sanatsal çalışmalarının önceliği ve yoğunluğu sebebiyle eğitim verme sürecine ara vermek zorunda kaldı.

Birçok farklı ülkeye turnelere giden isim gerçek çıkışını Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı Mehmet Karahanlı karakteri ile sağladı.

Zafer Ergin 2006 yılından bu yana şu an Kanal D ekranlarında yayınlanan Arka Sokaklar adlı dizide Emniyet Amiri Rıza Soylu karakterini canlandırıyor.

(1) (0)
Yorumlar

Efsane

(0) (0)
İlknur 06.09.2019 22:58

yakında ölecen halan arka sokaklarda oynuyon
(0) (0)
tarafsız yorumcu 17.03.2022 16:53

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol

%57 olumlu
%43 olumsuz
Artı yönleri
Yaşını kesinlikle göstermeyen efsane oyuncu
İşini çok iyi yapan, karizmatik sesli, istikrarlı, yaşını göstermeyen oyuncu
Yaş yetmiş ama iş bitmemiş bir abimiz
Rıza Baba'sız olmaz

Eksi yönleri
Arka Sokaklar'dan daha kaliteli yapımlarda oynamalı
Tiyatroyu ikinci planda bırakması
Eşi ve aldatma ile ilgili söylediği talihsiz lafları!
Buna bakan bunlara da baktı