Özellikle Hollywood sinema endüstrisine bir dönem damga vuran; genellikle at sırtında, kovalamacalarla dolu olan, kahramanlığı ve adaleti işleyen Western türü filmlerin Türkiye'deki denemeleridir.

ABD'nin Atlantik kıyısından içerilere, batıya doğru göç sırasındaki olaylarla başlayan yaşam tarzı ve kültürünü anlatan Western kültürü, bugün ki Vahşi Batı kavramının oluşumuna da katkıda bulunmuş, sinemanın gelişmesi ile birlikte film türlerinden biri haline gelmiştir. Bu kültür ABD vatandaşlarının giyimlerinden, edebiyatına ve hatta politikalarına kadar işlemiştir. Western kültürü; güçlünün ayakta kaldığı ancak aynı zamanda fedakarlığın ve azmin her zaman üstün geleceğini betimler. Amerikalıların kullandıkları deri çizmeler, büyük tokalı kemerler, kot pantolonlar, şapkalar, balon etekli elbiseler, uzun çuha paltolar, kunduzdan yapılmış kalpaklar bu kültürün birer parçalarıdırlar ki bu da günümüzdeki Vahşi Batı kavramını destekleyen şeylerdir. Aynı zamanda rodeo, kovboy, düello, şerif, iç savaş gibi kavramlar yanında buharlı tren, Kızılderililer bu kültürün bir diğer parçalarıdır.

Western çok çeşitli alt türlere sahip

Western filmleri de işte bu kültürden beslenir ve at sırtında geçen hikayeleri konu alır. Konusu 19. ve 20. yüzyılda ABD'nin Vahşi Batı'sında geçen Western filmleri, Sessiz film döneminin ilk günlerinden itibaren büyük bir popülerlik kazanmış ve giderek sinemanın çok geniş bir türünü oluşturmuştur. Bu türün bir çok alt türü de vardır; Klasik western (Örnek: John Ford ve Howard Hawks'ın filmleri), Müzikal western (Örnek: 1954 tarihli 7 Kardeşe 7 Gelin), Revizyonist western (Örnek: Little Big Man), Oryantal Western (Örnek: İyi, Kötü ve Tuhaf), Bilimkurgu Western (Örnekler: Westworld ve Wild Wild West), Köri Western (Hindistan menşeli westernler) gibi bir çok alt türüne ayrılır. Bu alt türlerinden biri de Türk sinemasıdır yani Yeşilçam Western'leridir.

Türk sinemasında 50’den fazla Western yapımı var

Yeşilçam Westernleri 1960'lı ve 1970'li yıllar boyunca Türkiye'de de hatırı sayılır miktarda western filmi çekilmişti. Gayriresmi olarak Yeşilçam Westernleri olarak da adlandırılabilecek bu yerli 'kovboy' filmlerinin ilki 1962 tarihli Nuri Akıncı filmi "Beş Hikaye" dir. Filmde Parla Şenol, Efgan Efekan, Hulusi Kentmen gibi oyuncular rol almışlardı. 1967'de ise bir furyaya dönüşmüş ve 7 yıl boyunca 50 kadar Türk Western filmi çekilmişti. Tamer Yiğit, Cüneyt Arkın, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Kartal Tibet, Sadri Alışık, Öztürk Serengil, Yılmaz Köksal başta olmak üzere Yeşilçam'ın tüm ünlü oyuncuları bu westernlerde gözükmüşlerdi. Çetin İnanç'ın yönettiği ve Yılmaz Köksal'ın başrolünü oynadığı 1971 yapımı "Çeko" filmi Anadolu'da gişe rekorları kırmıştı. (Kaynak: Wikipedia)

Western filmleri furyasından ülkemiz sineması da etkilenince ortaya bir çok film çıkmış fakat istenen başarı elde edilememiş ki sonrasında bu türden filmler çekilmemeye başlamıştı. Bu haberimizde sizlerle Yeşilçam Western filmlerinden öne çıkan bir kaçını paylaşacağız:

Hey Amigo: Beş Altın Mezar

Yönetmen: Nuri AKINCI
Kovboy Amigo'nun intikam öyküsünün anlatıldığı 1971 yılında çekilen filmin başrolünde 70'li yılların en iyi karakter oyuncularından biri olan Bilal İnci yer alıyor.

Cango Ölüm Süvarisi

Yönetmen: Remzi Jöntürk
Halk düşmanlarına savaş açan bir kovboyun öyküsünün anlatıldığı kovboy filminde Yılmaz Köksal, Oktar Durukan, Figen Say, Tunç Oral, Meral Küçükeral gibi dönemin önemli oyuncuları yer alıyor.

Zorro’nun İntikamı

Yönetmen: Yılmaz Atadeniz
1969 yapımı kovboy filminin oyuncu kadrosunda Nebahat Çehre, Reha Yurdakul, Danyal Topatan, Tamer Yiğit, Ahmet Turgutlu gibi isimler yer alıyor.

Çifte Tabancalı Damat

Yönetmen: Nuri O. Ergün
Safa Önal'ın senaryosunu yazdığı, Nuri O. Ergün'ün yönettiği 1967 tarihli Western temalı Türk filminin yapımcı kadrosunda ise İrfan Ünal ve Recai Akçaoğlu yer alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Münir Özkul ve Öztürk Serengil gibi iki önemli ismin yer aldığını belirtelim.

Maskeli Beşler

Yönetmen: Yılmaz Atadeniz
1968 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Erol Taş, Süleyman Turan, Yılmaz Köksal, Suzan Avcı, Selma Güneri gibi isimler yer alıyor. Filmin devamı da çekildi.

Atını Seven Kovboy

Yönetmen: Aram Gülyüz
Atını Seven Kovboy, 1974 yapımı renkli Türk Western-komedi filmdir. Filmin bir diğer adı da Red Kit Daltonlara Karşı'dır. Aram Gülyüz'ün yönettiği ve Sadri Alışık'ın "Red Kit" rolünü oynadığı film, Belçikalı karikatürist Morris'in ilk kez 1946'da çizdiği, 1958'de de René Goscinny'nin senaryolarıyla katkıda bulunmaya başladığı çizgi roman serisi "Red Kit" (Lucky Luke)'e ve bu çizgi romanın aynı adlı baş karakterine dayandırılmıştır. "Atını Seven Kovboy"un senaryosu, aynı zamanda filmin yapımcısı da olan Özdemir Birsel'e aittir. Filmin diğer önemli rollerinde Figen Han, Sami Hazinses, Ali Şen, Cevat Kurtuluş ve Kamer Sadık'nın yanı sıra Keloğlan filmlerinin ünlü cücesi Aydın Babaoğlu da oynamıştır. 

(0) (0)
interkolik 15.10.2019 18:00

harika

(0) (0)
biribiri 16.10.2019 11:10

imkan falan olmasa da o dönem gerçekten ruh denen şey varmış. hayal gücü varmış.
(0) (0)
cikitelli 01.11.2022 13:03

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol