TRT'nin sevilen absürt komedi dizisi Tutunamaylar ekibinin koronavirüs salgını nedeniyle yaptığı güncellemedir. Dizinin çekimleri durmuştu, birkaç haftadır stoktaki bölümler ekrana getiriliyordu ama yeni bölüm stoku tükenince çekimler yeniden başladı tabii.

Çekimler başladı ama robot kameralarla. Çekimlerin yapıldığı 2 mekanda strelizasyon çalışmalarının ardından, teknik ekipler birkaç gün arayla mekana geliyor, kablosuz ağ üzerinden yönetilebilen kameralar ve teknik ekipmanlar yerleştiriliyor. Dizinin sanat ve kostüm sorumluları ise gerekli ihtiyaçları bir gün önceden mekana bırakıyor.

Başrol oyuncusu Doğu Demirkol dizinin çekildiği mekana gelerek, hazırlığını tek başına kendisi yapıyor. Yaka mikrofonunu takarak rolünü oynuyor. Bazen de teknik ekibin uzaktan kendisine yönelttiği direktiflere göre ışıkları ayarlıyor.

 

Dizinin yönetmenleri Murad Zaloğlu İstanbul, Osman Nail Doğan ise Yozgat’taki evinden internet üzerinden robot kameralar aracılığıyla çekimleri izleyerek diziyi yönetiyor.

Dizinin diğer sevilen karakterlerini canlandıran Zafer Algöz, Asuman Dabak, Bora Akkaş gibi isimler ise evlerine yapım şirketi tarafından gönderilen kamera, ışık ve ses ekipmanlarıyla çekim yapıyor. Diğer sahnelerini ise oyuncular evlerinde ya da mahallelerindeki sokaklarda çekip gönderecekmiş.

Bu arada malum süreç nedeniyle dizi uzaktan çekileceği için geçici olarak dizinin adı "Tutunamayanlar Çevrimiçi" olarak değiştirilmiş. Bu teknikle çekilen dizinin ilk bölümü 21 Nisan Salı akşamı ekranda olacak.

Evden dizi çekme akımını Gülse Birsel Jet Sosyete ile başlattı tabii ama Tutunamayanlar ekibi de bayağı sıkı çareler üretmiş, yaratıcı çalışma gerçekten 👏

(0) (0)
volkan_ksk 15.04.2020 11:58

Yönetmen Osman Nail Doğan'ın da şöyle bir açıklaması var:

“Biliyoruz ki, insanların şu an her zamankinden daha fazla umuda, neşeye, tutunmaya ihtiyacı var. Biz de bu süreçte arkadaşlarımızla ne yapabiliriz diye düşündük ve hızlıca harekete geçtik. Senaryoyu değiştirerek yeni duruma uygun hale getirdik. Teknik ekibimizde çok başarılı bir sistem kurdu. Biz cep telefonlarıyla değil tamamen profesyonel ekipmanlarla uzaktan dizi işini hayata geçirmiş olduk. Ben Yozgat’tan, Murad Zaloğlu ise İstanbul’dan tüm bu süreci yönetmeye çalışıyoruz.”

(1) (0)
yoyo1505 15.04.2020 12:50

Sanırım Tarık'ın İrem'i kurtarmasını önümüzde sezon göreceğiz. Umarım bu dizide İrem de olur.

(0) (1)
prokaryot 15.04.2020 12:52

Tutunamayanlar ekibi iyi ki varsınız, şu zor günlerde yüzümüzü güldürmeye devam ediyorsunuz

(1) (0)
desann 15.04.2020 12:53

Rumuz:
veya
Üyeliğin ile yazmak için giriş yap veya kayıt ol